Brev:
Søvn - 10 måneder

Kære Helen.
Så har jeg igen brug for et godt råd fra dig.
Vores dreng blev 10 måneder i søndags og trives rigtig godt. Vejer 9,5 kilo og kan stå uden støtte og tramper rundt med gåvogn. Eneste problem er fortsat nattesøvnen, som vi har kæmpet med i nu 10 måneder. Han sover fortsat fint om dagen. En lang formiddagslur og en lidt kortere eftermiddagslur.
Problemet med nattesøvnen er de mange opvågninger. De fleste gange kan vi nusse ham på ryggen i sengen (han sover i tremmeseng, hvor siden er taget af op ad vores seng), men der er også nogle gange i løbet af natten, hvor han kun finder ro, hvis han bliver taget op i armene. Han vil helst sove i vores arme eller ved brystet, men han sover så uroligt, at det er umuligt at sove sådan med ham i længere tid. Han sover stadig meget uroligt i de tidlige morgentimer og ofte kan vi ikke få ham til at sove, hvis han vågner ved 5.30 tiden. Jo tidligere han sover til natten, jo mere nattesøvn får han, da morgenroderiet er det samme. Han sover cirka 13-14 timer i døgnet og det tænker jeg er fint for hans alder.
Jeg tænker at det måske bliver bedre, når vi stopper med at amme. Jeg har ammet ham en del i forhold til hans alder, men lige nu ammer jeg ham til natten ved 19-tiden og han får så et drømmemåltid omkring klokken 22. Han bliver så ammet igen ved 5.30-6.00 tiden (i håbet om at få ham til at sove lidt mere, men det lykkes efterhånden sjældent). Han kan dog godt finde på at ligge meget længe ved brystet, men sover ikke rigtig. Nogle gange falder han i søvn efter at have ligget der ved brystet en time og så sover han f.eks. en halv time i mine arme.
I januar måned er jeg startet på arbejde 5 timer om dagen og hans far har haft barsel. Vi startede i sidste uge indkøring i vuggestuen og det har selvfølgelig gjort nætterne ekstra slemme. Han kan godt lide at være derovre, men det bearbejdes om natten, hvor han søger ekstra meget tryghed og står op helt ulykkeligt i sengen og falder først til ro, hvis vi tager ham op.
Jeg ved derfor ikke om det er godt tidspunkt at ændre på rutiner, men vi ville egentlig gerne forsøge at adskille mad og søvn noget mere og det håber jeg du ...
... har nogle forslag til. Jeg er dog i tvivl om, hvor mange timer han kan klare sig uden mad om natten. Min sundhedsplejerske siger 10 timer nu hvor han er 10 måneder.
Nuværende dagsplan:
cirka 5.30-6.00 ammes
7.30 morgenmad (havregrød mm)
9.00 mellemmåltid (banan, brød, lidt modermælkserstatning mv.)
Sover en lang formiddagslur - mellem 1,5-3 timer (sover typisk ved 9,30-10 tiden)
12.30-13.00 frokost (mos, kød mv.)
Sover eftermiddagslur - længden afhænger af første lur (sover ofte en meget lang formiddagslur, hvorfor eftermiddagsluren ligger sent og ofte vågner han først ved 16.30 tiden)
16.30-17.00 aftensmad (grød, mos, brød mv.)
18.30 aftengrød (spiser altid godt her)
19.00 ammes til natten. Sover de fleste dage cirka 19.30-19.45
22.00 drømmemåltid (ammes)
Vil vi kunne springe hans drømmemåltid over nu eller eventuelt morgenamningen? Vi vil gerne skære en amning fra og gerne forsøge at adskille mad og søvn noget mere, men jeg er i tvivl om det er godt at lave ændringer nu med indkøring i vuggestuen og om det bliver for mange timer for ham uden mad?
Han sover sjældent mere end 10 timer om natten, selvom jeg oplever at han har brug for 11 timer. De dage han sover ved 19-tiden sover han ofte længere om morgenen. Lige nu ligger hans eftermiddagslur dog så sent, at han ikke kan sove så tidligt om aftenen. Måske vi skal forsøge at få dem til at putte ham tidligere til formiddagslur i vuggestuen? Det er efter vi har startet indkøring i sidste uge, at hans formiddagslur er rykket til omkring klokken 10 og så sker det, at han sover op til tre timer og så bliver eftermiddagsluren meget sent og han sover f.eks. 15.45-16.45.
Jeg vil meget gerne fortsætte med at amme. Nogle dage ammer jeg ham også sidst på eftermiddagen, da han nogle dage meget gerne vil ammes og har savnet mig når jeg har været på arbejde og så får han faktisk 4 amninger, hvilket er meget for hans alder.
Han spiser fint til måltiderne, men ofte spiser han ikke ret meget morgenmad. Måske pga. amningerne.
Har du et forslag til dagsplan og om vi kan skære lidt af amningerne fra uden at han skal være sulten om natten?
Mange hilsner
Gry
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






