Brev:
Gode bordmanerer
Kære Helen,
Jeg har læst din bog om "Børn og opdragelse" og vil først og fremmest sige tak for de mange hjælpsomme råd og fif.
Jeg har to konkrete spørgsmål til din holdning til bordmanerer (som du også berører kort i bogen):
Fra vi startede med skemad, har vores søn været vant til at sidde i sin højstol ved bordet og være med, når vi andre spiser. Han er vant til at få smøget sine ærmer op inden måltidet, og han forsøger efter bedste evne at spise med bestik (gaffel og ske). Slutteligt får han tørret sin mund og vasket sine hænder. Han ved desuden, at alle måltider foregår ved bordet (han løber aldrig rundt med maden).
Det skal siges, at han til tider leger med sin mad - fx ...
... er han særligt glad for at tromme hårdt med sin ske ned i maden, så det sprøjter til alle sider. Han moser også gerne et stykke avocado eller lignende i sin hånd. Jeg tænker, at han er ved at opdage verden med andre sanser end sin mund, så jeg har indtil videre blot sagt "Ind i munden, min skat - ind i munden" og puttet maden i hans mund eller tilbage på hans tallerken. Bør jeg agere anderledes i en sådan situation?
- Hvad kan man forvente af en dreng på 15 måneder hvad angår bordmanerer?
- Kan vi som forældre allerede nu understøtte, at han lærer gode manerer og bordskik?
Jeg er spændt på at høre, hvad du tænker om emnet bordskik og gode manerer, Helen.
Bedste hilsner,
Cille
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...