Annonce

Annonce

Brev:

Spørgsmål til kostplan


4. januar 2016

Alder:
7 mdr.

Spørgsmål til kostplan

Kære Helen

Godt nytår :)

Jeg har et spørgsmål til min søns kost.

Min dejlige basse på 7 1/2 mdr har nu endelig lært at tage flaske med MME.

Jeg har trappet amning ned således at han nu får flaske i stedet for amning inden middagslur, her får han 100 ml og når han puttes til natten her får han 150 ml. Jeg ammer forsat om natten når han melder sig.

Han har en del opvågninger i løbet af natten hvor vi prøver at få ham til at sove videre uden amning, det bliver ofte til 2 gange amning og flere hvis han er syg eller er ked af det pga tænder eller ligende.

Jeg ammer fortsat inden hans formiddagslur. Han er simpelthen så træt kort efter han er stået op. Han vågner mellem kl. 6 og 7. Han får havregrød kl. 7.30 - spiser ikke meget mere end 1/2 dl. Han er vågen max 2 timer inden han puttes til formiddagslur.

I alle de dagsplaner jeg har set du laver til børn på hans alder, får de frugtmos inden de puttes til ...


Annonce

... formiddag.
Min Rasmus er ikke særlig vild med frugtmos og jeg synes han er for træt til at jeg kan få ham til at spise endnu et måltid inden han puttes.

- Skal jeg putte han uden amning alligevel? Jeg ved ikke om det er nok at han kun får havregrød og ikke et andet måltid inden han puttes. Den første lur er ofte den længste, sover her mellem 1 1/2 - 2 1/2 time.

Jeg har også tænkt på om de mange opvågningen om natten skyldes for lidt indtag af mad om dagen, men jeg tilbyder han måltider ofte.

Jeg følger meget de planer du har lavet i din bog om børn og mad. Han spiser ikke særlig meget af gangen og der skal ofte lidt overtalelse til for at han vil spise.

Han er en stor basse og har taget hurtig på i vægt, vejer nu 9,5 kg. Vægten har været i ro den sidste måned, men han er også blevet meget mere aktiv.

Han er en glad dreng og virker bestemt tilpas :)

Jeg håber du vil dele lidt tanker med mig.

Venlig hilsen
Tina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klapvogn - køb af klapvogn

Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.

En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...

Læs mere i Babylex

Gulsot nyfødt

Ca. 60% af alle nyfødte får en gullig farve i huden, det kaldes gulsot eller icterus/ikterus. Det opstår ofte, når barnet er 2-3 dage gammelt, og det topper, når barnet er 5 dage.

Gulsot er hos de fleste børn en ufarlig tilstand, som ikke skader barnet, og som ikke kræver behandling. Det opstår, fordi børn fødes med en del ekstra røde blodlegemer. Da barnet lå i livmoderen, var blodlegemerne med til at ilte barnets blod, men efter fødslen har lungerne overtaget denne funktion,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce