Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og sovevaner - 8 mdr.


30. december 2015

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Søvn og sovevaner - 8 mdr.

Hej Helen

Min datter Ada er på mandag d. 4. januar 8 mdr og jeg tror måske, at jeg har givet hende en dårlig sovevane.

Hun får stadig en lille flaske mme (100 ml) når hun skal sove og falder i søvn i mine arme mens vi gynger i gyngestolen.

Prøver jeg at lægge hende i sengen inden hun sover, bryder helvede løs og hun græder panisk. Det eneste der så hjælper, er at tage hende op igen og sætte mig med hende i gyngestolen til hun sover, hvorefter jeg kan lægge hende fra mig.

Nogle gange sover hun fine lure på ca 1-1½ time om dagen, men ofte kun 45 minutter.

Når hun så vågner, er hun ofte ked af det. Hendes gråd lyder lidt panisk. Jeg gætter på, at det er fordi, at hun opdager hun ikke ligger hos mig, men alene i sengen.

Om natten vågner hun også ofte og er ked af det - ca 3-4 gange sådan rigtigt - og lidt flere sådan halvt klynkende, hvor det er nok med lidt nussen på maven eller ryggen.

Hvad kan jeg gøre for at få hende til at falde i søvn i sengen? Jeg vil jo ikke have hun skal være ked af det og føle sig utryg.

Kender du noget ...


Annonce

... til sovecoachen Jeanette Wegge-Larsen? Tænker en sovecoach kunne være løsningen, hvis ikke lidt simple råd fra dig kan gøre det?

Er det en god ide, at sætte BRIO bed rockers under sengen eller vil det bare give endnu en uvane?

Hun er også begyndt at vågne allerede ved 5-6 tiden og vil ikke sove videre. Hun sover ved 20-21 tiden om aftenen.

Og hvad med mælken - hvor meget skal hun have af den nu, hvor hun er 8 mdr og skal det være i forbindelse med søvn eller er det bedre på andre tidspunkter? Jeg laver ca 5-6 flasker om dagen, hvor der for det meste er 100 ml, men har hun ikke spist så godt, tilbyder jeg 135 ml. Halvdelen af gangene - nogle gange mere - tømmer hun dem på 100 ml. Skal jeg tilbyde mere?

Og lige et ekstra spm: hvor meget kan jeg forvente, at hun kan spise ad gangen ved fast føde? Hvis det fx et et glad mild grød med grøntsager fra HIPP - er 1 glas nok til et fuldt måltid?

På forhånd tak fra en mor og far, som er lidt trætte, fordi deres dejlige datter vækker dem mange gange om natten.

Venlig hilsen
Annette og baby Ada

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnevaccinationsprogram

I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:

3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1

5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2

12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3

15 mdr.: MFR 1

4 år.: MFR 2

5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce