Annonce

Annonce

Brev:

Problemer med nattesøvnen - 19 måneder


17. december 2015

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Problemer med nattesøvnen - 19 måneder

Kære Helen.

Jeg har brug for dine tanker vedr. vores forestående projekt omkring vores datter.

Vi har den skønneste lille prinsesse på lige knap 19 mdr. Hun er en meget aktiv og glad pige, og der er fuld knald på fra hun står op til hun går i seng – altså lige på nær de 2 ½ time, hvor hun sover til middag uden vrøvl.

Nattesøvnen er en helt anden historie! Hun har aldrig været særlig god til at sove om natten. På et tidspunkt var det også en kamp at få hende til at falde i søvn om aftenen. Hun kunne græde i flere timer, selvom vi selvfølgelig sad hos hende, og gjorde hvad vi kunne for at trøste hende. Det ændrede sig dog efter en tur til kiropraktor, hvor det viste sig, at hun havde noget i klemme mellem skulderbladende og i bækkenet. Efter tre behandlinger blev hun meget nemmere at lægge om aftenen, og hun var ikke længere ked af det. Så det var en stor lettelse.

Vi har dog stadig den dårlige vane med at sidde hos hende til hun sover, og det skal vi også have lavet om på. Bare ikke lige nu. Lige nu er målet, at vi (jeg!) forhåbentlig snart kan få nogle rolige nætter med sammenhængende søvn. For det er det lidt småt med i øjeblikket!

Som det er lige nu, så vågner vores datter 3-4 gange hver nat, hvor hun skal have hjælp til at falde i søvn igen. Oftest står hun op i sengen og græder, og så tager jeg hende op et kort øjeblik og krammer hende, og så lægger jeg hende ned igen, og oftest falder hun hen igen med det samme. Det er som om, at hun ikke er rigtig vågen, men hun har fået rejst sig op alligevel, og kan ikke finde ud at lægge sig ned igen. Jeg sidder så lidt hos hende, til jeg er sikker på at hun sover. Hvis jeg går ud for ...


Annonce

... tidligt, kan jeg være sikker på, at alarmen lyder igen! Det gentager sig så nogle gange indtil klokken er et sted mellem 3 og 4. Der er hun bare VÅGEN og græder og kan ikke bare lægges igen.

På det tidspunkt er jeg helt skeløjet af træthed efter at have været oppe gentagende gange, så for at få bare en smule søvn inden vækkeuret ringer klokken 6, har jeg fået for vane at lægge mig sammen med hende og tilbyde hende brystet. Og så bliver der som regel ro. Det er det eneste tidspunkt på døgnet, hvor hun får bryst. Og hun bruger ikke sut, så hun kan ikke tilbydes denne i stedet. Hun har også en nusseklud og en bamse, men dem har hun ikke rigtig taget til sig, og jeg skal i hvert fald ikke prøve på at tilbyde hende dem om natten!

Jeg ved jo godt, at denne løsning ikke er holdbar i længden. Jeg har bare ikke haft mod på at gøre noget ved det, da jeg jo godt ved, at det formentlig kommer til at tage tid. Men nu har vi snakket om at tage tyren ved hornene i juleferien. Planen er, at når vi når til den kritiske opvågning, så er det far der tager over. Og så må vi jo bare holde fast i, at det er slut med amning. Men det er voldsomt angstprovokerende for mig. For tænk nu hvis det ikke virker! Så er det sidste hemmelige våben væk. Det eneste jeg ved der med sikkerhed kan trøste hende.

Min teori er, at hun vågner fordi hun plejer at få bryst på det tidspunkt, og nattesøvnen så bliver bedre ved at fjerne denne sidste amning. Men tænk hvis det ikke holder vand!

Håber du vil dele dine tanker omkring alt dette. Er det den rigtige måde, vi har valgt at gribe det hele an på? Og hvordan tror du udfaldet vil blive?

På forhånd tak fra hende den trætte.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce