Annonce

Annonce

Svar: Uld- eller bomuldsundertøj? Og fra hvilken alder bruger man hovedpude?


20. august 2003

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udstyr.

Kære Kathrine

Det der er vigtigt med hensyn til undertøj er at det er behageligt og blødt for barnet at have på kroppen. Jeg synes tit det kan være en fordel at vælge en bodystocking frem for det todelte undertøj, da man undgår et stykke med bart imellem undertrøje og ble. Det er ikke så vigtigt med en lille nyfødt, men lige så snart barnet begynder at bevæge sig, er det rart at tøjet er samlet.

Bomuld er blødt og rart. Der er dog det med bomuld at hvis man sveder meget bliver det fugtigt og barnet kan derfor komme til at fryse. Uldundertøj kan suge sved uden at føles vådt og derfor foretrækkes det ofte til vinterbrug.

Umiddelbart synes jeg du kan købe begge dele og se hvad du synes bedst om. Sålænge dit barn er helt lille er det begrænset hvormeget det er ude og hvormeget det bevæger sig og sveder. Store tykke babyer sveder ofte mere end de mere spinkle.

Det er ...


Annonce

... noget andet når barnet kommer op i vuggestue og børnehavealderen. Her har børn mere behov for at tøjet de har på er til at ånde igennem.

Det er altid en god idé at vaske undertøjet før brug, da der i noget nyt tøj er tilsætningsstoffer.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Med hensyn til hovedpude og børn, så har et lille barn ikke brug for hovedpude. Du kan evt. lægge en stofble ind i et lille pudebetræk, så er det helt fladt og det ser pænt ud. Samtidig kan det være praktisk med en stofble under barnets hoved, hvis barnet gylper lidt, når det ligger.

De fleste børn siger selv til når de gerne vil have en hovedpude. Som regel er det ikke før i 2-3 års alderen og jeg synes ikke du skal give barnet en hovedpude før denne alder. Den pude du til den tid vælger skal stadig være en flad model, selvom barnet er omkring tre år og synes det er rart med lidt støtte for nakken, skal puden stadig være for børn.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udstyr:

6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce