Svar: Meget tidlig separationsangst-fase?
Hej med dig
Tak for dit brev:)
Når et lille barn bliver født, så skal det og forældrene knytte sig til hinanden. Det sker gradvist i takt med at man lærer hinanden at kende og barnet knytter sig naturligt til sine forældre, som jo er de personer der passer og plejer hende hver dag.
De første tegn på at jeres datter er igang med at knytte sig til dig (og far) er at hun følger dig øjnene i rummet, når du bevæger dig rundt, hun smiler mere til dig end til fremmede, og det er dig som bedst trøster hende, når hun bliver ked af det eller bange. Et vigtigt tegn på at hun er trygt tilknyttet sin mor er, at hun bruger dig som en base, hvorfra hun kan udforske verden. Siddende på dit skød tør hun observere mere, tør måske charmere andre mennesker velvidende at der sidder hun trygt og godt, at du passer på hende. Siddende hos dig kan hun således være lidt mere modig.
Det er helt naturligt, at når I er et fremmed sted, så vil hun derfor ofte helst studere stedet fra dit skød, men stille og roligt tør hun studere omgivelserne, samtidig med at hun hele tiden holder øje med, hvor du er, så hun kan søge tilflugt hos dig, hvis det hele bliver lidt overvældende.
Det er korrekt at man ofte taler om separationsfasen i den alder, hvor børn begynder at kravle, udvise mere selvstændighed, undersøger verden mere og mere på egen hånd. Derfor ofte i 8-10 måneders ...
... alderen. Men man kan godt allerede hos børn i 4 måneders alderen opleve, at barnet har en afstandstagen mod fremmede. Børn kan i den alder godt blive rigtigt kede af det, hvis nogen snakker til dem eller kikker lidt ofr meget på dem og de vil helst være i favn hos mor eller far, bryder sig bestemt ikke om at komme over til bedsteforældre eller andre. Og at I mærker det hos jeres datter nu, hvor hun er 6 måneder, er derfor også helt naturligt.
Både separationsangst og angst for fremmede er tegn på at barnet har en tryg tilknytning til sine forældre - hun græder når du går fra hende, også selvom det kun er ind i et tilstødende lokale, hun græder hvis nogen henvender sig lidt for direkte til hende - og hun søger dig tydeligt, fordi hun hos dig er tryg, finder ro og kan trøstes.
Det er rigtig vigtigt, at I ikke presser hende til at blive holdt af andre eller lader andre forsøge at trøste hende, hvis I er der. Sørg for at hun hos jer, kan finde ro og trøst og lad hende studere andre fra jeres skød, fra den sikre base - hun vil bruge jer som et spejl og når hun mærker, at I er rolige, glade for og trygge ved de andre, så vil hun også være det.
Prøv at være sammen med andre sammen med hende, så hun hele tiden mærker, at I synes andre er helt okay og at hun også roligt kan synes dette:)
Rigtig meget held og lykke med hende fortsat:)
Rigtig god søndag!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.