Brev:
Vågner med skrig og gråd mange gange

Kære Helen,
Jeg skriver til dig fordi vores datter på 7,5 mdr. snart 8 mdr. vågner rigtig mange gange om natten. Jeg har tidligere herinde læst flere af brevene, som handler om den samme problematik. De råd, vi har fundet, virker ikke på vores datter.
De første 5 måneder af hendes liv, sov hun som en sten. Nogle nætter faktisk helt uden amning. Både dag og nat. Men da vi begyndte at lægge hende over i en tremmeseng, ændrede hendes soverytme sig til det værre.
Det er ikke på grund af sult. Det har vi længe undersøgt. Vi har forsøgt med ekstra mad og måske lidt mad før sengetid, men det resulterer i gylp og opkast.
Hun bliver lagt kl. 19.30-20, hvor hun får bryst. Jeg ammer hende i vores seng. Hun falder hurtigt i søvn. Hun ammes ikke til hun sover, men til hun er lige ved at falde i søvn. Derefter fjerner jeg brystet, og hun får sutten. Vi har forsøgt med amning i stuen eller på en stol i soveværelset, for herefter at putte hende i sin tremmeseng.
Så går der gerne 30-45 minutter før hun giver lyd fra soveværelset, og det er med gråd. Det eneste der så virker, er brystet i munden igen. Vi har forsøgt med trøst osv, men det er kun at vugge og give bryst der virker. Ind i mellem godtager hun sutten uden bryst. Men at vugge er jo bare en nødløsning, som desuden slet ikke er effektiv. Når hun får brystet, spiser hun ikke ret meget, men falder hurtigt i søvn igen og sover atter typisk 45 min., og sådan fortsætter det indtil vi selv går i seng ved 23-tiden.
Jeg er typisk inde ved hende 3-4 gange bare inden vi går i seng. Vi forsøger også med drømmemåltid kl. 23.
Natten igennem er hun vågen mellem 5-10 gange. Hun vågner med gråd vil på ingen måde lægge sig til at sove igen, før hun har fået et bryst i munden.
Vi har læst både din sovebog og din måltidsbog, og vi følger begge dele.
Vores dag ser nogenlunde sådan ud. ...
...
Vågner kl. 7.30-8
Kl. 8. Morgengrød
kl. 9.30 lidt frugt el. grød
kl. 10 formiddagslur.
kl. 11.30 frokost mos og lidt i hånden + rugbrødshapsere
kl. 13.30 lidt frugt
kl. 14 middagslur - amning
kl. 16 mellemmåltid
kl. 18 aftensmad
kl. 19.30-20 amning
Det svinger meget hvor meget hun sover i sine lure. Formiddagsluren varierer mellem 45-1,5 time og middagsluren tre kvarter til 2 timer. Hun sover allerbedst når vi går tur, men hun er begyndt at kunne sove lidt i gården (når barnevognen står stille).
Problemet begyndte, da hun var ca. 5 mdr. Hun er nu snart 8 mdr. Nogle nætter har været bedre end andre, men hun vågner mange gange. Jeg er træt og frustreret over ikke at få nok søvn. Meget! Men det værste er klart, at mit barn ikke har fået sovet ordentlig igennem i flere måneder. Jeg er ked af, at hun ikke kan sove. Nu har vi brug for hjælp.
Hun har kravlet siden hun var 7,5 mdr. Hun er begyndt at stille sig op ad alt.
Ørerne er tjekket ved lægen. Tænder har vi intet set til endnu.
Mit største problem er, at hun skriger og skriger indtil hun får brystet i munden. Jeg har forsøgt med trøst og en hånd. Far har også forsøgt, og her hjælper det kun at vugge. Hun ligger hos mig og far er pt flyttet på sofaen om natten. Hun græder længe, hvis ikke hun får brystet. Vi har forsøgt med at vugge hende. Det hjælper, men det er som sagt ikke effektivt, og vi føler også, at det er en ligeså dårlig en løsning.
Jeg ved snart ikke hvad vi længere skal forsøge.
Sutteflasken afviser hun totalt om natten og om aftenen. Hun vil gerne drikke lidt vand af den om dagen, og vi har fundet en modermælkserstatning hun kan lide, så den får hun også lidt af.
Hvor ville jeg dog ønske, at hun kunne sove 2x4 timer uden skrig og gråd om natten. For vores begges skyld.
Vi håber, at du kan hjælpe.
Bedste hilsner
Stine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Fedtcreme - fedtprocent
Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor







