Annonce

Annonce

Brev:

Træt, men vil ikke sove


15. februar 2005

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Træt, men vil ikke sove

Hej

Vi fik en dreng d. 9 dec. han vejer nu ca. 7 kg. Han har let ved at falde i søvn, men vågner næsten altid 2-7 min efter at han er faldet i søvn. Han vågner og ligger med store øjne og gir sig så til at græde, fordi han er træt (det er tydeligt at se at det er derfor), han sutter heftigt på hans hånd, som om han er sulten eller skal af med en bøvs, dette er dog ikke tilfældet. Han gør dette uanset om vi sidder med ham eller ligger ham i hans lift, seng eller barnevogn.

Vi har prøvet at synge for ham, nusse ham, snakke roligt til ham, sørge for at der er ro inden det er tid til at han skal sove, men intet hjælper. Han er af og til lidt bedre til at falde i søvn når han bliver gået med i barnevogn, men det er bestemt ikke en sikker vinder. Hvad kan vi gøre for at hjælpe ham med at falde i søvn, uden at han vågner igen?

Fra han er træt og egentligt burde give sig til at sove, kan der nemt gå 3 timer inden det lykkes.

Vores andet spørsgmål drejer sig om at om natten sover han højst 3 timer, hvorimod han om dagen godt kan tage op til 4 timer. Når han spiser om natten er han så træt, at han når at falde i søvn flere gange og til sidst sover han så tungt, ...


Annonce

... at vi ikke kan få ham til at spise mere dvs ca hel flaske på 140ml (han spiser ca. mellem 50-70ml) og vi kan vi kan heller ikke få ham til at bøvse, hvilket ofte resulterer i at han gylper, når han bliver lagt i seng igen. Og uanset om han gylper eller ej, er han lysvågen når vi ligger ham, trods det at han ikke kan holde sig vågen til at spise eller bøvse.

Hans sidste måltid inden han skal sove til nat, har vi snakket om, om det er muligt at give ham noget mad med lidt mere fyldstof i end bare modermælkserstatning (nidina). Evt. noget vælling... Han spiser meget i løbet at dagen så han får til fulde dækket sit behov for modermælk.

Vi har været ved ørelæge, egen læge, kiropraktor og zoneterapeut, men intet har gjort en forskel. Ørelægen sagde at der intet var. Når han er vågen og ikke er træt er han en dejlig glad dreng der pludrer, smiler og griner, som bestemt ikke ser ud til at have ondt nogen steder. Han ser dog heller ikke ud til at have ondt, når han skriger, når han skal til at sove, her kan han både smile ind imellem han græder og strække sig og gabe.

Vi har bestilt bogen the no-cry sleep solution.

Håber du kan hjælpe os..
Venlig hilsen Annelise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce