Brev:
Hjælp til dagsplan og ammenedtrapning
Hej Helen
Først og fremmest tak for en fantastisk brevkasse. Den har været en stor hjælp som opslagsværk til mig som førstegangsmor.
Nu har jeg selv et spørgsmål, som jeg håber, du kan hjælpe mig med.
Min søn, Nor, på 8 måneder, er efterhånden ved at være en "stor dreng" - og han starter indkøring i vuggestue om god måneds tid.
Jeg er meget i tvivl om hans dagsplan i forhold til fast føde, mellemmåltider og amning. Hvornår/hvordan nedtrapper jeg bedst i min situation - og hvordan skaber jeg en alderssvarende dagsplan for ham.
Lige nu ser vores dage ca. således ud:
5.30 Nor vågner (jeg har af og til forsøgt at amme ham ved 5 tiden i håb om at han kan sove længere end 5.30. Det virker ikke)
6.30 Havregrød med lidt frugtmos og ammes efterfølgende
8.00/8.30tiden Nor falder næsten i søvn på puslebordet. Han lægges derfor til lur og sover alt mellem 40 min og 1,5 time
(vågner han tidligt får han lidt A38 el frugtmos som mellemmåltid)
10.30 ...
... tiden Grøntsagsmos med kød eller rugbrødshapsere. Dertil håndmad som skorpe el. agurk.
11.30/12tiden Middagslur (sover alt mellem 40 minutter og 1,5 time)
14.00 Ammes
15.00tiden Eftermiddagslur på typisk 30 minutter
17.15 Grøntsagsmos med kød + håndmad
18.45 Ammes til putning
19.00 Puttes til natten
22/23tiden Drømmemåltid
02.00tiden Ammes
05.30 Ny morgen starter.
Nor spiser fint. Jeg har derfor for nylig fjernet en amning efter frokosten. Jeg har nemlig tidligere ammet ham efter hvert måltid, fordi jeg gerne vil være sikker på, at han fik væske nok - og mælk nok.
Til sidst vil jeg lige nævne, at vi kæmper med Nors søvn om natten (mere om det i et andet brev). Han har ekstremt mange opvågninger. Amningen om natten hjælper mig til at få ham til ro bare bare 1 eller 2 gange af de mange opvågninger. Så jeg ved ikke, om det er godt/skidt at fjerne dem. Jeg hører meget gerne dit råd.
Jeg håber, du kan hjælpe!
På forhånd tak fra
Nors mor :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.