Brev:
Skelen, væske og kost, dreng 6½ mdr

Kære Helen
Tak for dine gode og lange svar, som bliver læst med stor interesse!
Jeg har endnu et par spørgsmål til dig:
Jeg har opdaget at Tobias skeler en smule. Hans øjne følger ganske vist hinanden parallelt når han ser efter noget, men når hans ene øje kigger lige ud er det andet lidt længere inde ved næsen. Jeg har læst mig til, at det kan være normalt at småbørn skeler og at det kan ændre sig. Tobias er nu 6½ måned – synes du at jeg ska se tiden lidt an eller bør han tilses af en øjenlæge?
Jeg er fortsat i tvivl om hvorvidt Tobias får nok væske – en typisk dag forløber således:
Kl.7: bryst(hvor han tager godt)
Kl. 9: havregrød af 1 dl mme og 1 dl vand(han spiser ca. halvdelen), et par slurke sødmælk og lidt vand
Kl. 12-13: grød af 1 dl mme og 1 dl vand m. frugtmos(han spiser halvdelen- det hele) og lidt vand
Kl.16:bryst(svinger meget hvor meget han tager)½ banan og lidt vand
Kl. 19: købemos af 1 dl vand m. grønsager og kød/fisk/fjerkræ og lidt vand
1 gang bryst ...
... aften og 2 gange bryst nat, hvor han tager godt(Vi arbejder i øjeblikket på, at han kun ammes en gang om natten)
Jeg giver også vand mellem måltiderne, men er meget i tvivl om hvormeget der rent faktisk ender i maven i forhold til på hagesmækken.
Han afføring er hård, men han virker dog ikke generet. Jeg tænker på, om jeg skal prøve at indføre en flaske mme – også med henblik på ammestop, som blive inden længe – hvad siger du?
Lige et spørgsmål vedr. jerndråberne: når nu der er mme i de 2 gange grød om dagen, passer det så ikke meget godt med 6 dråber af apotekets jerndråber i stedet for 8?
Tilsidst vil jeg lige høre dig vedr. kost: Må Tobias få fx. En gulerodsstang eller et stykke banan og sutte/gumle på. Og hvad med brød? Han har fået to tænder i undermunden og jeg spørger fordi jeg er usikker på, om han må få mad som ikke er moset. Han bider jo og får derfor små hele stykker ind i munden – er det i orden (altså kan han synke ikke-moset mad)?
På forhånd tak
Venlig hilsen
Stine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







