Brev:
Lidt mere nattesøvn

Kære Helen,
Jeg søger råd til lidt mere rytme i nattesøvnen og måske du kan komme med et råd omkring hvordan vi bedst muligt får vores datter til at sove videre efter kl 05.
Min datter er 7,5 måned snart 8 måneder. Meget fint med i vægt og udvikling, hun kravler næsten og kommer selv op og sidde.
Skemaden er efter en langsom opstart ved at være godt på plads med 3 hovedmåltider. Og 2-3 mellemmåltider. Hun ammes ca 3 gange.
Vores dag ser sådan ud.
05: ammes og forsøg på at sove videre, dette kan tage alt fra 15-40 min hun vugges oftes i søvn men vågner meget nemt når vi ligger hende. Efter noget tid bliver hun ked af det da hun er træt. Men det er så svært at få hende til at falde i søvn igen. Oftes lykkes det slet ikke når jeg har brugt 1 time, med op og ned i sengen. Har også prøvet at ligge med hende i sengen det lykkes nogle gange men ikke alt tid. Til sidst er hun alt for vågen og vi står op.
06.30-7.00 grød og vand. Ca 1dl
Ca 9. Formiddags lur. Sover gerne 1,5 Time
11.30 frokost mos, grønsager kød.,
13.30 eftermiddags lur. Sover ca 1 time - 1,5t
16- ammes eller grød/ frugtmos.
18 aftensmad.
20 god nat - ammes.
Hun har ikke problemer med at ...
... falde i søvn uden brystet. Slipper selv inden hun sover helt og bliver vugget i søvn, Derefter puttes i sin seng . Kl ca 23 vågner hun og ammes igen.
I løbet ag natten natten vågner hun 2-3 gange. Som oftes Kan jeg lige nusse hende og synge lidt mens hun er i sengen. Hvis hun bliver for ked af det tager jeg hende op og vugger hende til hun sover. Og ned i hendes seng igen.
Men kl 05 er virkeligt svært. Jeg har meget svært ved at få hende til at falde i dyb søvn. Når jeg endelig tror hun sover i sengen efter at have sidde og hold på hende og nusset. Vågner hun kort tid efter.
Er der nogle god råd at hente? Jeg er ved at få nok nu,over vi skal bruge så lang tid på det. Og at hun tilsidst bliver ked af det. Hun bruger ikke sut.
Det kan lige siges at hun har 2 tænder i undermunden og det må klø meget i munden på hende, alt kommer i munden og bliver bidt i.
Vi er i disse dage ved at forsøge at fjerne den sidste lur. Men hun sover ikke særlig lang eftermiddags lur, så hun er træt sidst på dagen. Men vi synes ikke den korte powernap har nogen effekt mere. Hun er mere sur og ked når hun vågner og svære ved at spise aftensmad.
Håber du kan hjælpe lidt.
Kærlig hilsen
Den trætte mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Ymer og ylette
Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





