Annonce

Annonce

Brev:

Desperat mor til Dagmar på 10 mdr.


8. september 2015

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Desperat mor til Dagmar på 10 mdr.

Kære Helen.

Jeg har læst din bog om søvn til bevidstløshed og er glad for de mange fif der er til en god nattesøvn.

Desværre falder Dagmar lidt udenfor kategorierne (eller også tænker jeg ikke klart længere...) så jeg ved ikke rigtig hvad jeg skal stille op nu.

Dagmar er født til tiden - en stor pige på 4600 g og 56 cm. Amning fuldt ud indtil 4 mdr., derefter suppleret med mos osv. Hun trivedes bedst med fast føde pga. refluks-lign. opkast/gylp. Dagmar har to storebrødre på 9 og 10 år.

Hun har sovet korte lure om dagen og ofte kun 2½ time i alt. Det gør sig stadig gældende. Ingen fast rytme med varighed, men dog lidt system i tidspunkt hun bliver puttet på.

Fra fødslen og til nu har søvnmønsteret om natten været det samme, med få ugers undtagelse. Dagmar var i ammeperioden vågen 1-2½ time hver nat. Ikke ked af det, ikke sulten, men bare vågen. Hun pludrede højlydt og blev efter lidt tid ked af det, men kun indtil hun mærkede at jeg var der.

Det mønster er fortsat og hun er stadig vågen hver nat. Alt fra ½-2½ time.

Hun spiser familiens aftensmad kl.17.30-18 og får 210 ml Nan 2 ved ...


Annonce

... 19-20-tiden. Hun vågner med meget tung ble og når hun er vågen i lang tid om natten så skifter jeg hende der, da hun ellers tisser igennem.

Udover den vågne periode sover hun uroligt generelt. Jeg får sjældent 2 timers sammenhængende søvn. Det kan være sutten hun mangler eller en hånd på maven/ryggen til at give ro.

Hun er meget aktiv i løbet af dagen. Jeg forsøger at finde ro med hende og hjælpe hende med at slappe af og geare ned med zoneterapi og massage. Hun er glad for sin mor men gider ikke sidde og putte sig og bliver heller ikke rolig særlig længe når jeg masserer og nusser. Det har været svært for andre mennesker at tage Dagmar og hun er stadig ikke på lang afstand af mig.

Hun er blevet sværere at putte. Ligger uroligt og har svært ved at finde ro. Vil ikke være hos os men vil heller ikke ligge i sengen.

I korte periode (et par uger af gangen) har hun sovet fra kl. 19.30-5.30. Det er jo alle tiders hvis det var standarden.

Usammenhængende brev jeg sender, men det er vist en afspejling af 10 måneder uden sammenhængende nattesøvn.

Glæder mig til at høre fra dig.

Venlig hilsen
Ann

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bleudslæt

Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.

Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...

Læs mere i Babylex

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce