Brev:
Baby slår og kradser
Hej Helen
Vores datter er nu blevet 10 mdr. Hun er en glad og sjov lille pige. Hun går rundt om møbler, viser "hvor stor hun er" og klapper kage. Hun har dog altid været fuld af temperament og vi er aldrig i tvivl hvis der er noget hun ikke vil.
Hun er dog begyndt at slå og kradse.
Hun slår fx vores hund og andre mennesker i hovedet og kan også finde på at kradse og så griner hun bagefter. Det er faktisk ikke når vi siger nej, men tit hvis man løfter hende eller kommer tæt på hende. Især hunden.
Vi er begyndt at sige nej, hvis hun fx røre ved noget hun ikke må. Så kigger hun på os og ryster på hovedet og så lader hun for det meste tingene være
Jeg kunne også godt ...
... bruge nogle idéer til hendes kost. Jeg synes det er svært at finde ud af hvad hun skal have til formiddag og eftermiddag. Til aften elsker hun boller i karry, kødsovs og ting som smager af noget, men jeg kunne godt bruge andre forslag.
Vi har lige haft 14 dage med dårlig søvn pga. To nye tænder. Da hun var yngre sov hun hele natten igennem. Hun kommer i seng 19.30 fast nu og vågner så ved 5 tiden og så putter vi hende og hun sover en times tid mere. Kan vi gøre noget for at undgå hun vågner der ved 5 tiden? Jeg ved ikke om hun er sulten, hun spiser til aften Kl. 18. Ellers sover hun til formiddag 9.30 og eftermiddag 14.30 sammenlagt omkring 2,5 time.
Med venlig hilsen
Maries mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Hjemmefødsel
Lang de fleste kvinder kan selv vælge, om de vil føde hjemme eller på sygehuset. Der er dog visse undtagelser - hvis du venter tvillinger, hvis dit barn vender forkert, eller hvis der er specielle komplikationer, så vil du blive frarådet at gennemføre en hjemmefødsel. Tal derfor altid med din jordemoder og læge om, hvad du godt kunne tænke dig.
Der kan være mange fordele ved at føde hjemme. Du har f.eks. din egen jordemoder, du er på hjemmebane - hun er på besøg, du er mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.