Annonce

Annonce

Svar: Vægtøgning og madindtag


27. august 2015

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære mor

Tak for dit brev :)

Jeg kan godt forstå, at du bliver forvirret, og synes det er frustrerende, når sygeplejersken i jeres lægehus siger et, og jeg siger noget andet...

Ud fra det jeg ved, om jeres dreng, så er der for mig at se ikke noget i vejen med, at jeres dreng er en fysisk stor dreng! Han ammes og er ammet fuldt, indtil I begyndte med skemad. Og det er sådan, at nogle børn tager rigtig meget på, når de ammes. Du har ganske givet en rigtig god, nærende og fed mælk - og det er super dejligt! Han er en rigtig Michelin-baby, og det skal han have lov til at være.

Det lyder super fint, at han nu begynder at spise fra et bryst af gangen. Det er super godt. Du har stadig masser af mælk og det er netop måden, han nu skruer indtaget lidt ned i takt med, at han begynder at få lidt skemad. Han har altså en helt naturlig evne til at regulere sit behov stille og roligt :) Men hans hovedindtag er stadig mælken, og det vil være rigtig godt, hvis du ammer ham 6-7 gange i døgnet. Derudover skal hans behov for væske dækkes af vand fra en kop, som han skal tilbydes sammen med sin skemad - og det er helt fint, at du giver ham ½ dl. skemad tre gange dagligt. Det betyder, at han skal ammes hver 3-4 time.

Han vil ikke blive ved med at tage sådan på. I takt med at han nu bliver ældre, begynder at bruge sig selv mere motorisk, spiser mere skemad i løbet af dagen, drikker vand af kop osv. så vil hans vægtøgning være mindre og i nogle perioder vil det højst sandsynligt virke som om, at hans vægt stagnerer. Det er ikke unormalt, at børn der ammes, og som vejer 10 kg, når de er 5 måneder, vejer 12-13 kg når de er 12 måneder. Så vægtøgningen fortsætter ikke med samme hast.

Når det går godt med introduktionen af skemad, så anbefaler jeg normalt at give 2 måltider i 5 måneders alderen og så øge til 3 måltider i 6 måneders alderen. Men hos jer, har jeg anbefalet, at I gav 3 mindre måltider. Dette fordi han fysisk er en stor dreng, som gav indtryk af at have brug for lidt ekstra, men også fordi I havde brug for hjælp til at få skabt lidt rytme - og her hjælper skemaden. Efter at I er begyndt med skemad, så sover han bedre, og I har mere rytme - det fungerer langt bedre nu, og som udgangspunkt skal man ikke ændre noget, der fungerer.

Det er samtidig vigtigt, at skemaden ikke udgør for store portioner, netop fordi han ikke er ældre end han er - og det ...


Annonce

... ikke må fjerne pladsen fra mælken. Det er derfor bedre, at han spiser ½ dl, drikker vand af kop og får bryst, før han skal sove. End at han spiser 1.5 dl skemad, drikker vand, men afviser brystet eller ikke spiser nok ved brystet. Det er altså ikke nogen god idé, at du øger mængden af skemad i stedet for at amme ham... Det er fint med små mængder af gangen - ud over, at det giver plads til mælken, så giver det ham også en variation af forskellige fødevarer, så han får forskellige typer grød, grøntsagsmos og også lidt frugt.

Så dagsplanen ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover lidt videre.

Morgen 7.30-8: Tilbydes lidt grød, evt med lidt frugtmos som topping, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur ca kl 9-9.30. Tidspunktet afhænger af, hvor tidligt han er stået op.

Frokost 11-11.30: Tilbydes lidt grød (anden type en morgengrøden) eller lidt grøntsagsmos, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca kl 13 - tidspunktet afhænger af, hvor lang en formiddagslur han tager.

Eftermiddag 15-16: Tilbydes evt. lidt frugtmos, vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes og puttes til dagens 3. lur, måske kl ca 17...

Aften 18: Tilbydes lidt grøntsagsmos, vand af kop.

Ammes og puttes til natten - mellem 20-21 - tidspunktet afhænger af, hvor meget han har sovet om dagen og hvor sent hans tredje lur ligger.

Sen aften 23-24: Ammes

Midt nat: Ammes evt. også midt nat... Det afhænger af hans behov. De fleste børn er 6 måneder, før de begynder at kunne trappe ud af denne amning - am ham, hvis han søger brystet, sover han, så sover du naturligvis også:)

Som du kan se, er der i denne dagsplan plads til 7 amninger og 3 små måltider skemad, samt lidt frugtmos, hvis han virker til at være glad for dette:) Der går ofte 3-4 timer imellem hver amning. Hvis du kikker på tidspunkterne for amning, så ligger amningerne kl. 05/06, 09/09.30, 13, 16/17, 20/21, 24 og evt. 03... naturligvis fleksible tider, men det er helt normalt for alderen at have dette behov:)

Jeg tænker, at du skal prøve at tage det stille og roligt - selvom det er svært - og så gøre det, som du fornemmer virker bedst! Prøv også at tale med bedsteforældrene om, hvor meget I forældre vejede, da I var babyer - måske var I også godt i stand:) Det er meget sjældent at børn der ammes overspiser.

Håber dette giver lidt ro med på vejen:)

Fortsat held og lykke og fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce