Svar: Lære at drikke - 6 mdr.
Kære Sussi
Tak for dit brev :)
Du må gerne bruge drikkekoppen med tud, for på den måde at sikre jeres datter lidt ekstra væske, når hun tilbydes vand. Det kan for nogle børn være lettere at drikke af en tudkop, og der går ikke så meget til spilde.
Ligesom når børn dier af brystet (eller af flasken), så vil de ofte bruge tungen, når de skal drikke - det betyder at de vil have tendens til at lægge tungen ned i glasset og lappe vandet i sig (lidt ligesom en kattekilling, uden sammenligning i øvrigt:)).
Det tager tid at finde ud af, at holde tungen i munden og suge væsken op i munden og synke det. Øvelse gør ...
... mester :) Og her kan tudkoppen hjælpe, fordi den er med til at holde tungen nede.
Det er dog også godt, hvis I kan øve at drikke af en kop/glas uden tud, så hun lærer dette hen af vejen. Prøv med et lille snapseglas. Det passer i størrelsen til hendes mund og kan være lettere for hende at finde ud af. Nogle børnekopper er så store, at det svarer til at vi voksne skulle drikke af en skål, hvilket naturligt ikke er særlig let. Så at forsøge med et snapseglas kan hjælpe hende - og indtil hun lærer det, så er det som sagt fint at I bruger tudkoppen og sikrer hende lidt ekstra væske på den måde:)
Fortsat god træning!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Sproglig udvikling - pege og sige ord
Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
21. august 2025 | Udvikling | 3 år
Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
Viden om børn:
Portionsstørrelse børn
Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.
Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand.
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.