Annonce

Annonce

Svar: Putning af søskende (på samme værelse)


11. august 2015

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære forældre

Tak for jeres brev :) Dejligt at høre fra jer igen! Jeg vil meget gerne dele lidt tanker med jer :)

Det lyder som en rigtig god idé, at I nu forsøger at lære lillesøster at falde i søvn, uden at hun skal bæres rundt i jeres arme og uden, at hun skal hoppes med på en pilates bold. Det er naturligvis uhensigtsmæssigt, at hun kun kan falde i søvn på denne måde, og som I selv skriver, så bliver hun jo ikke fysisk lettere at sidde med:)

Da hun stadig får flaske, så synes jeg, at I skal udnytte dette og give hende flaske i sengen, hvor I ønsker, at hun skal falde i søvn. Jeg vil foreslå, at I starter med en godnatgrød i køkkenet, så hun med sikkerhed er fyldt rigtig godt op i maven, det hjælper til en god ro. Og jeg vil også foreslå jer, at I giver hende et bad om aftenen - badet skal ligge før grøden. Det vil sige, at I kan have en aftenrytme, som ser således ud:

Aften 18: Aftensmad, kød, fisk, grøntsager, ris, pasta, kartofler, sovs. Vand af kop.

Kommer i bad, frotteres godt i håndklædet, smøres med creme osv. og gøres klar til natten.

Tilbydes godnatgrød ca. kl 19.30 - det kan være en havregrød, mysligrød eller lignende. Mælk af kop. Får børstet tænder.

Puttes i seng med sin flaske (elever hovedgærdet lidt), får læst historie, putter med bamse osv. og I er der, så hun ikke føler sig alene.

Netop i 12-18 måneders alderen begynder børn at tage en bamse, putteklud, slaskedukke eller lignende til sig, og det vil være rigtig godt, hvis I kan introducere en sådan nu. Den skal følge hende, og hun skal puttes med den både om dagen og om aftenen. Den skal på sigt komme til at fungere som substitut for jer.

Når hun tilbydes flasken i sengen, så vil det være rigtig godt, hvis I kan nå dertil, hvor hun drikker sin flaske, slipper den, smiler til jer, triller om på siden og falder i søvn. Hun skal altså have flasken, så den giver hende ro og hjælper hende med at overgive sig til søvnen i sengen, men uden at hun falder i søvn med den. Hvis hun virker lidt for kvik kl 19.30, så må I putte hende kl 20 i en periode, så hun lærer at sove på denne måde. Hvornår hendes bedste puttetidspunkt er, afhænger af hvornår hun står op fra sin middagslur.

Storebror har lige nu rigtig meget brug for, at I er der om aftenen, når han skal sove. Det at starte i børnehave er en ny og spændende verden, og der ...


Annonce

... sker rigtig meget, som han naturligt har svært ved at kapere. Det er svært at slippe dagen og alle oplevelserne og derfor svært at skulle overgive sig til søvnen. Derfor søger han lige nu jeres kontakt ekstra meget og har brug for at føle sig prioriteret, brug for at mærke, at I stadig er der, passer på ham, i denne store favre verden:)

I har lige nu en putterutine, hvor I læser bøger sammen med ham i stuen. Denne vil jeg foreslå jer at ændre, så han fremover får læst bog højt på sit værelse, hvor I sidder på sengekanten eller i nærheden af ham. Det er fint med stolen ved siden af hans seng, da dette fungerer godt og gør ham tryg:)

Hånden at holde i er måden, hvorpå han lige nu mærker at I er der. Imens I læser, vil det være rigtig godt, at han skal slippe jer, for at I kan skifte side i bogen. I kan ikke bladre og læse videre, uden at han slipper. I er der, går ikke fra ham, men slipper hans hånd, for at bladre i bogen og derefter læser I videre. Stille og roligt kan I så forsøge at forlænge tiden, hvor I ikke holder i hånd og han vænner sig på den måde til at sove uden at han behøver have jer i hånden hele tiden. Han kan på samme måde have stor glæde af en puttebamse eller lignende.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg tænker, at det må være muligt at putte begge børn på samme værelse og putte dem nogenlunde samtidig. Det at de begge vil have glæde af at få læst bog, kan gøre at de lærer at ligge i sengen, lytte til det der bliver læst højt osv. og på den måde lære at sove trygt i hver deres seng. Det gør ikke noget, at lillesøster ikke forstår, hvad der bliver læst. I første omgang vil det være fint, at hun blot lærer at falde i søvn i sin seng - og hen af vejen kan hun så have glæde af at få vist billeder fra bogen osv. men lige nu er det fint, at hun blot ligger og lytter til, at der læses for storebror, det bliver genkendeligt og dermed trygt. Jeg tænker derfor, at det må være muligt at lave lidt om på jeres nuværende rutiner og putte børnene samtidig på eget værelse - af en omgang:)

Derudover tænker jeg, at I skal prøve ikke at se det som en "kamp", som I nu skal igennem:) Det er blot nye rutiner, som alle naturligt skal vænne sig til, og det tager naturligt lidt tid og kræver lidt tålmodighed at omstille sig og finde ud af, at der også er andre (og gode) måder at blive puttet på:)

Rigtig meget held og lykke med det projekt!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce