Annonce

Annonce

Brev:

Hidsig - 2 år


3. august 2015

Kategori:
Alder:
2 år

Hidsig - 2 år

Hej Helen.

Vores datter bliver 2 idag og det er helt fantastisk. De sidste tre uger har vi dog døjet med at hun får nogle hidsighedsanfald, og vi ved faktisk ikke helt hvordan vi reagerer bedst.

En situation: hun vil se tv efter aftensmad og det er ok. Hun vil have os med men vi er ikke færdige endnu. Vi siger at hun gerne må se det men at vi sidder og spiser færdig. Så tramper hun ind på sit værelse mens hun råber nej nej nej. Hun kaster sig ned på sin legemadras og vrider sig mens hun skriger. Vi lader hende ligge lidt og går ind til hende og spørger om hun skal trøstes. Hun siger ja og vi tager hende op, og går ind til bordet, hvor hun sidder ved en af os. Når vi er færdige med at spise går vi med hende ned og ser fjernsyn.

Sådan gjorde vi det i starten. Det gjorde dog ikke at hendes hidsigheds anfald blev mindre, så vi snakkede om at prøve ikke at gå ind til hende, for det kunne være at hun lærte det hjalp at blive hidsig, og det vil vi jo gerne undgå. Istedet prøvede vi følgende: samme situation men denne gang gik vi ikke ind til hende. Istedet stillede vi os i døren og spurgte om hun ikke ville ind til os igen. Hun skriger nej nej nej og siger "op". Min mand siger at det må hun gerne men så skal hun komme over til ham. Hun kaster sig ned i madrassen og vrider sig mens hub skriger "op" min mand siger igen at det må hun meget gerne men hun skal komme over til ham. Han kan se hun er er at rejse sig for derefter at ombestemme sig og kaste sig ned igen. Sådan bliver det ved. Til sidst siger han at nu går han og sætter sig ind til mig i køkkenet.

Efter et stykke tid ...


Annonce

... går jeg derind og sætter mig i døren og snakker til hende. Hun er koksrød i hovedet og skriger og skriger. På dette tidspunkt råber hun bare nej nej og ikke mere "op" jeg prøver et par gange at snakke stille pg roligt til hende, men der virker ikke. Jeg går ind til min mand igen og der er gået en halv time hvor hun bare skriger og slår ned i madrassen. Vi bliver enige om at tage hende op. Min mand kan se hun er blank i øjnene og han kan ikke få ro på hende. Jeg spørger om jeg skal tage hende - hun er meget mor pige for tiden - og det hjælper hvor hun læner sig ind mod mig og hikser. Så sætter vi os ned og jeg putter med hende og hun får lidt at drikke.

Vi aner simpelthen ikke hvilken vej vi skal gå. Vi vil jo gerne derhen hvor hun kommer hen til os så hun kan blive trøstet, men er hun gammel nok til at kunne magte det? Skal vi stadig køre linjen eller skal vi gå hen til hende med det samme?

Jeg håber virkelig du kan give os et råd. Situationerne forekommer ikke kun efter aftensmad eller i forbindelse med fjernsyn. Skal hun have lov at rase ud? Og hvad hvis det tager en time? Det virker som om hun går fuldstændig i selvsving og slet ikke kan få hold på det på egen hånd. Vi skælder hende ikke ud eller taler hårdt til hende, for så skriger hun bare endu højere. Det er ret frustrerende og synd for hende, for jeg ved ikke hvordan vi hjælper hende bedst til at komme igennem disse situationer så hun når hun bliver ældre ikke bare skriger når der er noget hun ikke må.

Samtidig virker det rigtig voldsomt, at hun ikke kan få holdt på det.

Venlig hilsen
En frustreret og bekymret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Boel-prøve

Boel-prøven blev indført i Danmark tilbage i 1970´erne og var en fast del af sundhedsplejerskernes arbejde. Sådan er det ikke mere, - nogle kommuner laver stadig boel-prøver på børnene, andre kommuner har anskaffet dette. Denne ændring kom samtidig med at man begyndte at hørescreene alle børn ved fødslen.

Boel-prøven er en screeningsmetode, hvor man ser på hele barnet. Man ser på barnets evne til at have kontakt, til at styre sin motorik, til at vælge fokus og man observerer...

Læs mere i Babylex

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce