Brev:
Tvillinger og søvn - 15 mdr.

Hej Helen
Nu har jeg meldt mig ind her hos dig, for vi er desperate efterhånden og har brug for hjælp.
Vores tvillinger (dreng/pige) er 15 mdr lige om lidt, og vi kæmper fortsat med søvnen. Det skal siges, at vores datter har silent refluks, men er velbehandlet nu og har været det længe. Vores søn har haft astmatisk bronkitis, men er ude af medicin nu og med succes.
Indtil for ca 1 1/2 måned siden har nætterne været med mange opvågninger. Det er bedre nu og oftest er det blot et par gange vi skal ind og give sut. De er nemme at putte. Men vores søn vågner meget tidligt! Og det bliver tidligere og tidligere, i dag var det 3.30 - og det er altså nat efter min mening! Han er lysvågen og vi har forsøgt flere gange at lade ham blive i sengen og gå derind med mellemrum og ligge ham ned. Han kan blive ved med at være ulykkelig i op til en time (længere har vi ikke kunne holde før vi tog ham op). Han vil ikke sove videre hos os, han er simpelthen vågen.
Og hans søster vågner også meget tidligt, nogen gange samtidig med ham, nogen gange "først" 4.30 eller 5.00. De sover på samme værelse og det er desværre ikke muligt at skille dem, da vi ikke har pladsen. Det er dog heller ikke mit indtryk, at han vækker hende, for de gange vi har forsøgt at få ham til at sove videre, der vågner hun ikke af hans beklagelser.
Det resulterer i, at de fortsat får to lurer og at første lur allerede ligger fra 6.45 ca og til de afleveres i vuggestue 8.10. Hvis ikke de får denne lur er de fuldstændig ødelagte og det går helt i kage i vuggestuen, hvor de så ikke har nogen rytme overhovedet. Hvis vores datter vågner kl. 5.00 er det selvfølgelig ikke altid at hun sover, men hun bliver puttet og nogen gange sover hun så 20 min. Hvis ikke hun får tilbudt dette hvil, er hun helt færdig når vi afleverer.
Jeg har dine bøger om børn og søvn, børn og ...
... mad, børn og sygdom og er meget glad for dem! Men jeg mangler nok et lidt mere skræddersyet råd til lige netop vores situation. Jeg har læst afsnittet om børn der vågner tidligt og det med at rykke deres lurer 15 min dagligt således at de kan puttes senere, men vores første lur er jo meget tidligt...Og hvis den rykkes, så ender det med at de puttes når de afleveres i vuggestue og igen om eftermiddagen, hvilket betyder, at de ingen vågne timer har med de andre børn... Jeg er klar over, at vi sandsynligvis har at gøre med det du kalder Lærker :) Men hvis blot de begge kunne sove til kl 5.30, så ville det være rigtig godt for hele dagsrytmen.
Vores dag ser således ud:
3.30/4.00/4.30 vågner
5.30 morgenmad, havregryn i yoghurt (tidspunktet holder vi på, da jeg har læst i din bog, at de ikke må vænnes til at vågne pga madtidspunktet)
6.45 ca, første lur
8.10 afleveres i vuggestue
9.30 frugt og brød i vuggestuen
11.00 frokost i vuggestuen
11.40 ca, lur i vuggestuen. Sover alt fra 50 min til 1 1/2 time
13 ca, mellemmåltid i vuggestuen
15.30 hentes
16.00 frugt, brød eller rugbrød hjemme
17.30 aftensmad, fam. mad, alm. med kød, grønt og ris ell. pasta
18.15 tilbydes som oftest havregryn med yoghurt til natten
18.45 puttes.
De er meget trætte om aftenen og hvis vi trækker dem længere, så er de meget svære at putte og de vågner på samme tid.
Vi går selv i seng kl 20, da vi ellers ikke kan holde til dagene.
Mit spørgsmål går på, hvordan vi skal skrue dagen sammen, så de sover lidt længere? Jeg vil høre vuggstuen om de kan vente med at putte ungerne til fx kl 12, som du foreslår i et andet svar, jeg har læst. Men hvad med den morgenlur - hvordan integrerer jeg den i nattesøvnen?
Jeg håber, du kan hjælpe da vi er ved at være meget trætte af denne rytme...
De bedste hilsner
Den trætte tvillingemor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
Viden om børn:
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg ved, at du ikke kan træffe beslutninger på vores vegne, men alligevel vil jeg meget gerne høre dine tanker ud fra din erfaring og viden om børn ...
Dine tanker har tidligere hjulpet os med en afklaring og en beslutning, som set i bakspejlet var den helt rigtige - for os alle tre.
Håber, du igen kan hjælpe os videre mod en beslutning.
Mange varme hilsner,
Hønemor






