Annonce

Annonce

Brev:

Mange forandringer


21. juli 2015

Alder:
15 mdr.

Mange forandringer

Hej Helen :)

Vores lille Ariel er idag en glad, frisk og meget aktiv lille pige på 15 måneder. Hun spiser med stor madglæde og kan sige rigtigt mange ord - vores dagplejer kommer jævnligt med stor entusiasme og fortæller om de nye ord Ariel kan sige. Det glæder os så meget, og selvom hun stadig er et meget tyndt barn - så mangler hun bestemt ikke noget. Det er bare sådan hun er.

Nu skriver jeg af nogle helt andre grunde end før.
Lige efter hendes et års fødselsdag er der sket så mange ting I vores liv. Først stor fødselsdagsfest med overnattende gæster, så lærte hun at gå og tre dage senere flytter vi ind i vores nye hus. To dage efter flytningen starter hun i dagpleje for første gang (dog med meget stille og rolig opstart!) og nu under ferieperioden har vi fuld gang i renovering - og netop nu i skrivende stund er halve gulvet revet op.

Alle disse ting der er sket de sidste 3 måneder er store ting og det kan mærkes på Ariel i den grad. Hun er meget tryghedssøgende og det har taget hårdt på vores kræfter, da hun sover dårligere om natten og kræver meget under dagen.

Nu hvor vi så skal have lavet ...


Annonce

... hele varmesystemet og gulvet om (og rive en væg ned) i huset tænker jeg: hvornår er det ved at blive for meget for den lille? Jeg overvejer at løse det med at tage en forlænget weekend op til familien i Sverige (en rejse på ca 5 timer per vej) imens min mand går amok der hjemme. Men jeg er bare I tvivl om hvad der er bedst for en lille pige i hendes alder? At blive hjemme og leve i rodet - men se forandringerne hver dag? Eller tage afsted og komme hjem til et helt nyt hjem?

Vi gør ellers meget ud af at lade Ariel have sine faste rutiner hver dag, så hun har noget hun kan regne med. Hun står op og får morgenmad ved 8, lidt frugt og gåtur ved 9.30, frokost (brød med pålæg) ved 11 og efterfølgende middagsluren som varer ca 2 timer. Når hun står op igen er der mellemmål i form af frugt og kiks/yoghurt/grød og aftensmaden serveres ved 18 hvor hun derefter sover ved 19.30-20 efter en flaske mme. Under natten nu til dage kan hun vågne alt mellem 1-4 gange, hvor hun altid vil have en flaske mme mindst 1 gang.

Det vigtigste af alt er Ariels trivsel, og vi vil derfor høre din mening om det.

Kærligst - Ariels Mor :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce