Brev:
Mælkemåltider
Kære Helen
Da jeg skrev til dig sidst, at min datter afviste flasken viste det sig, at hun havde fået bækken-nyre betændelse. Det er heldigvis behandlet nu, og hun er ovenpå igen.
Der hvor vi er lige nu, er der ingen sygdom, men alligevel er hun bare utilfreds... Hun skriger højt, hvis det hele ikke lige går hendes vej, og selv om både far og jeg forsøger at gøre alle de rigtige ting, er hendes lunte meget kort alligevel. Hun skriger (ikke græder) så højt, at det går gennem marv og ben, og vi er meget opmærksomme på, at undgå de situationer, hvor hun bliver så utilfreds.
Hendes behov for nærhed er meget stort efter sygdomsforløbet og i særdeleshed hendes mor-behov, men vi har også læst i din bog om børns udvikling, at seperationsangst spiller ind netop i hendes alder, så vi forsøger, at giver hende masser af opmærksomhed og nærhed.
Hun udvikler sig meget motorisk lige nu, og hendes søvn både om dagen og om natten er temmelig afbrudt. Om dagen går der lige præcis de berømte 45 minutter, så vågner hun og skal have hjælp til at falde i søvn igen. Om natten har vi den udfordring, at hun vågner to gange og insisterer på at få mælk begge gange. Vi kan forsøge alverdens ting: at give hende sutten, at holde en hånd på brystet, at tage hende op og vugge hende, men kun mælken virker. Det undrer os, at hun har dette mælkebehov, for hun spiser og drikker så godt hele dagen igennem. Hendes måltider ser således ud:
Morgen mellem kl. 7.30 - 8.00 ...
... øllebrød eller grød og vand af kop
Lille amning (hun er utilfreds, indtil hun har fået denne slat mælk)
Formiddag mellem kl. 9.00 - 9.30 frugt og lidt bolle og vand af kop
Lur på ca 1,5 time
Middagsmad kl. ca 11.30 rugbrødshapsere, grøntsagsmos, kød og lignende og vand af kop
Eftermiddag kl. ca. 13.30 flaske med MME 200 ml plus lille amning
Lur på ca 1,5 time
Eftermiddagsmad kl ca 16.00 bolle med fx smøreost og frugt og vand af kop
Aftensmad kl. ca 18.00 aftensmad som vi andre spiser og vand af kop
Inden puttetid kl ca 19.30 amning og go nat grød
Kl ca 20.00 flaske med MME 260 ml
Drømmemåltid når vi går i seng ved 23 tiden med 100 ml MME
Hun vågner så to gange om natten kl ca 2, hvor hun ammes og kl 5, hvor hun ammes og får 150 ml MME.
Hun er jo en stor pige på godt 10 kg, så vi tænker, at hendes mælkebehov godt kan være stort, selvom hun spiser så godt og drikker fint af kop. Vi har naturligvis forsøgt os med MME i kop, men det spytter hen ud med den vuns. Vi har læst, at du skriver tre måltider i hendes alder og i alt ca. 600 ml, men det fungerer slet ikke.
Hvad katten skal vi gøre? Hvornår foreslår du, at vi placerer hendes flasker? Vi vil gerne bibeholde flasken før middagslur og før putning til natten, men hvad stiller vi op med hendes mælkebehov formiddag og om natten? Hvornår anbefaler du at den sidste flaske ligger og hvad kan vi stille op, når hun søger mælk på de øvrige tidspunkter?
De bedste hilsner og tak fra
Karina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Rød numse
De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.
For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.
Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.