Annonce

Annonce

Brev:

Søvn - hopper og rejser sig


31. maj 2015

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Søvn - hopper og rejser sig

Kære Helen,

Tak for dit sidste brev, det er altid dejlig med dine råd.

Min datter på 7,5 måneder sover fint i sit nye soveværelse, så det er gået som håbet. Men det er altid sådan at når der kommer styr på én udfordring kommer der en ny.

Hun er en meget nysgerrig pige, og det nye er nu er at komme op og stå. Hun kravler ikke endnu, men kan bevæge sig alle steder. Hun går hen til puslebordet for at få fat på den nederste hylde for at komme op på knæ, for at kunne rejse sig op. Det samme gælder sofabordet, og alle de møbler hun kan komme til. Tremmesengen er blevet til det rene legeplads, fordi hun kan ved hjælp af tremmerne komme helt op og stå, og det er hun selvfølgelig helt vild glad for.

De sidste 2 dage/nætter har vi ikke kunne ligge hende i sengen og lade hende sove selv som hun førhen har gjort. Vi bliver desværre nød til at vugge hende i søvn, som vi førhen aldrig har gjort. Dette er simpelthen fordi hun ikke kan vende og dreje sig, hvis vi holder hende og vi kigger ud af vinduet samtidig så hun har noget at se på. Når hun er træt nok (der kan gå flere timer, giver hun op og falder i søvn). Har også fået hende til at sove i vores seng til middag (i dag) hvor hun græder og ikke vil sove, men når hun bliver træt nok giver hun op, men i tremmesengen er det umulig.

Hun sover ...


Annonce

... heldigvis igennem indtil kl. 5/6 hvor hun får flaske, og der bliver jeg nød til at tage hende op, og putte med hende i sofaen eller seng, fordi ellers vil hun lege igen. Men i løbet af dagen er det no go, og engang imellem får hun ikke sovet sine lure ordentlig. Selvom hun er træt bliver hun ved med at stå op, og hoppe og kravle rundt og brokke sig når hun er træt og græde. Det er en konstant brokke lyd vi hører fordi hun er meget træt i løbet af dagen. Når hun så har sovet er hun en super dejlig og glad lille baby.

Jeg/vi er hele dagen på og har slet ikke tid til os selv. Jeg bliver nød til at sove sammen med hende til middag så hun sover rolig, det giver selvfølgelig lidt gnidninger, når man ikke har haft tid til at sidde ned og slappe af i løbet af hele dagen, eller have voksentid.

Jeg har i den forbindelse to spørgsmål:

1.) Hvordan gør vi så hendes seng bliver til seng og ikke legeplads?
2.) Hvordan lærer vi hende at hun ikke skal give slip på tremmerne, eller bordet, osv. hun slår hovedet og bliver meget ked af det, og det gør vi selvfølgelig også. Vi hjælper hende med at komme op engang imellem, for at vi kan rose hendes store sejr, men hun bliver også nød til at lære selv at det kan være farlig?

Glæder mig virkelig meget til at høre dine tanker,

Kærlig hilsen,
En meget meget træt mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

1000 tak for dit svar. Jeg blev meget glad for at læse dine kommentarer vedr. min "dårlige samvittighed" over at have sendt Caroline i vuggestue da hun blev storesøster. Det lettede virkeligt.

Carolines mor


Annonce