Brev:
Min datter er bange for fremmede
Hej Helen.
Vi har en dejlig lille pige på 6,5 måneder. Hun kom til verden efter 26 timers veer og efter fødslen mistede jeg 3,5 liter blod og kom på operationsstuen. Vores lille pige fik problemer med maven og sov så dårligt og græd rigrig meget. Men efter zoneterapi var det overstået og hun blev den gladeste lille pige.
Da hun var 3 månder kunne hun trille fra ryg til mave og omvendt og holde hovedet selv og hun kravler næsten nu og kan sidde uden støtte. Hun er altid glad og græder sjældent. Men hun kan altså ikke lide fremmede og det er helt galt hvis der er mange fremmede på et sted. Altså hun er ikke bange hvis vi er ude og handle eller sådan. Men fx til mine svigerforældres sølvbryllup for 14 dage siden, der blev hun så ulykkelig da alle snakkede til hende og jeg måtte gå lidt væk med hende. Hun tog det fint nok, så længe ingen af de fremmede talte til hende.
Hun er ikke bange for vores ...
... nærmeste familie og hun smiler så snart hun ser dem fra familien som hun ser ofte. Hun er også bange for sin morfar som hun kun har set 2 gange i sit liv, da han bor i udlandet. Hvis vi fx er hjemme hos noget familie og der så er 1-2 fremmede er hun ikke bange. Men hun skriger altså i vildensky hvis mange fremmede kommer og taler til hende og hun er især bange hvis hun bliver sat over til fremmede, så kigger hun op på ders ansigt og begynder så at græde. Så til sølvbryllupsfesten (om aftenen) havde min svigermor sat hende over til en fremmede og det resulterede i at hun blev så ulykkelig, jeg kunne næsten ikke trøste hende igen og min mor måtte tage hjem sammen med min datter.
Jeg bliver ked af det fordi jeg får en masse kommentarer om, at det ikke er normalt, at hun er vanskelig og skal vænne sig til andre mennesker. Mit spørgsmål er derfor om vi kan gøre noget eller om det unormalt?
Hilsen Maries mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand.
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.