Annonce

Annonce

Svar: Flaske om natten - 13 mdr.


13. maj 2015

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Milles mor

Tak for dit brev :)

Det anbefales, at du trapper helt ud af flaskerne, nu hvor Mille er fyldt et år. Hun har ernæringsmæssigt ikke længere brug for flasken, men kan spise almindelig varieret mad. Hun kan drikke af en kop og derigennem få sit behov for væske tilstrækkeligt dækket, og flasken bør derfor stoppes nu eller i løbet af de næste par måneder.

Du spørger, om hun bare skal have lov til at være barn og få den flaske, som hun så tydeligt gerne vil have … du skal her tænke på hendes tænder. Der er i mælkesukker i erstatningen, og når hun tilbydes en flaske om aftenen eller om natten, så får hun ikke børstet tænder efterfølgende. Det betyder, at der ligger mælkesukker omkring tænderne, og der er dermed grobund for huller. I udlandet taler man blandt andet om "baby bottle tooth decay" og "childhood caries" - der kan være rigtig mange grunde til at børn får huller i tænderne, men flaske om natten kan være en af årsagerne. Værst er det dog, hvis barnet får lov til selv at ligge og holde flasken om natten og derfor kan ligge og drikke lidt mælk hele natten igennem…:)

Det er rigtig godt, at du giver din datter en godnatgrød om aftenen, som en fast del af hendes putteritual. Grøden ligger godt i maven og det bør være en lidt grovere grød som havregrød, flerkornsgrød eller mysligrød. Hvis du vælger at give hende frugt, så bør dette være banan, da netop banan også indeholder tryptofan, som medvirker til en god søvn - men en masse anden frugt om aftenen vil ikke have samme effekt. En frugtgrød med mælk kan næsten have modsatte effekt, så en grovere grød vil være det bedste valg.

Det vil også være rigtig godt, at du nu forsøger at indføre en ...


Annonce

... puttebamse, putteklud eller lignende, som hun kan putte sig med, berolige og betrygge sig selv med, når hun vågner om natten. Hun skal have den som en fast følgesvende, der er med hende uanset om hun er hjemme eller ude, og hun skal have den i løbet af dagen og også om aftenen, når hun puttes - og så skal den være der om natten. Det skal være hendes nye substitut for både flasken og dig.

En godnathistorie kan på samme måde introduceres nu og blive en ny fast del af hendes putteritual, så hun stille og roligt lærer at falde i søvn netop med historie, puttebamse, klud osv. og uden flasken. Det er altså meningen, at du skal forsøge at sætte et nyt ritual igang, som stille og roligt vil fylde mere og mere og på sigt erstatte flasken. Du skal altså ikke fjerne flasken, det trygge og nære, uden at tilbyde noget andet som på sigt er lige så godt.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Og samtidig med at et nyt ritual kommer ind, så skal du trappe ud af mængden af mælk i flasken, så hun får mindre og mindre. I stedet for at få 200 ml, så tilbydes hun 180 ml, så 160, 140, 120, 100 osv. indtil hun ikke længere behøver flasken. I en overgang kan hun måske få lidt mælk af en kop samtidig med at du læser historie, men stille og roligt får hun mælken sammen med sin godnatgrød, får børstet tænder, bliver puttet med historie, bamse osv. som hun plejer. Alt er altså som det plejer at være, men flasken og behovet for mælk er gradvist trappet ud.

I første omgang vil det være godt at du trapper flasken om natten ud, så hun lærer at sove uden mælk her og stille og roligt skal putteritualet om aftenen ændres, nyt sættes i stedet og flasken også trappes ud her.

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

tusind tak for en eminent brevkasse, den har jeg fundet og finder meget trøst og viden i.

Mor til dreng 16 måneder


Annonce