Annonce

Annonce

Brev:

Voldsomt ked af jeg går


10. maj 2015

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Voldsomt ked af jeg går

Hej igen Helen.

Jeg skrev til dig for nogle uger siden vedr. min datter, der blev meget ked af, jeg ville tage afsted til fitness en formiddag i weekenden.

Det har gentaget sig sidenhen. Det er rigtigt, det du skriver med primære og sekundære omsorgspersoner, og det ville være rigtig dejligt, hvis jeg kunne tage afsted og vide nu er hun glad sammen med sin far, som helt sikkert er meget glad for hende. Men...det der sker er, at jeg forbereder hende ved at sige, nu går jeg op og skifter tøj til fitness, så tager jeg afsted en times tid (ved godt hun ikke ved hvad en time er), imens leger du med far, måske skal i på legepladsen, så når jeg kommer hjem, så er det tid til vi skal have middagsmad...men jeg må ikke gå op og skifte tøj.

Hun protesterer ikke bare, hun græder og lukker døren så jeg ikke kan gå op ovenpå, hun gemmer min vandflaske og gør jeg yderligere tegn til at gå så i dag lagde hun sig ned på gulvet og råbte nej nej og var virkelig ulykkelig. Det var ikke bare protest, hun var helt ude af den. Jeg har tænkt siden sidst, at det nok går over, at det er ok hvis det bare er en protest, og at det så er fint, hvis de leger godt mens jeg er væk. Men sådan er det ikke. Hun har været ked af det, har ikke villet nogen ting og bare virket sløv og ...


Annonce

... træt.

Så i dag blev jeg hjemme, fordi hun blev helt ude af den, da jeg ville gå. Med den fordel at jeg gjorde hende glad, men selv var voldsomt frustreret over ikke at være kommet afsted. Så løb jeg en tur mens hun sov, men fik så ikke nogen pause i den time hun sover lur. Hun sover først kl. 21 om aftenen og jeg begynder selv at gøre klar til at sove kl. 21.30 fordi hun stadig sover dårligt om natten - dvs. minus tid til mig selv.

Der er ikke sket nogen andre skift i hendes liv og hun virker til at have det ok i vuggestuen nu de fleste dage. Har du nogen ide om hvad der sker? Du nævnte om jeg er usikker på at gå - det er jeg ikke initialt, når jeg siger jeg går og gør klar, men når hun bliver så voldsomt ked af det, så bliver jeg usikker...synes det er svært.

Det skal med, at hun er meget knyttet til mig, jeg skal hele tiden være hos hende, hun kan ikke lege selv, og når der er besøg siger hun "kom" hvis jeg ikke er lige ved siden af hende. Hun er aldrig blevet passet af andre end far og i vuggestuen. Hun sover stadig ved siden af mig, og når hun skal sove, ligger jeg hos hende til hun sover, så siger hun "kom", så skal jeg ligge helt henne hos hende (det er ok, bare for at forklare, at hun er en lille tryghedsperson).

Med venlig hilsen
M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Nakkefoldsscanning

En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.

Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.

Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce