Brev:
12 mdr. - nu mere søvn
Kære Helen
1000 tak for dine råd omkring søvn og spisevanerne hos min datter.
Jeg har prøvet at følge din plan, men den blev forskudt lidt, så den ser således ud, og derfor er jeg nu igen begyndt at tænke over Majas dagsrytme.
kl. 7 - 9: bryst (Hun vågner gerne flere gange for at få bryst for at sove videre)
kl. 9.-9.15 stå op
kl. 10: stor portion havregrød (kan ikke nå det før, da jeg også selv står op samme tid som Maja)
kl. 11.30-12: grød og frugt + lidt brød
kl. 12.15: putning (sover kl. 12.35)
Kl. 15: frokost (grøntsager + pasta evt. rester)
Kl. 17.15: bryst
kl. 17.30-18.15 lur
kl. 19.30 middagsmad (det samme som vi spiser, men laver altid børnevenligt mad)
kl. 21-21.30 aftengrød og frugt
kl. 22.45 putning med bryst (sover mellem kl. 23 og 23.30)
De sidste to uger er hun begyndt at sove 1½-2 timer til middag, næsten uden at vågne, og i dag sov hun 2½ time. Dette går jo ud over frokosten og hendes 2. lur, som hun tager lige efter at have fået bryst.
Jeg ved godt, at jeg skal prøve at stoppe med at give bryst om eftermiddagen, men Maja kommer hver dag kl. 17 og peger på mit bryst og siger ”bah”, så jeg har indtil nu ikke nænnet at stoppe (Desuden siger lægen, at hun ikke må få mælkeprodukter, før hun fylder 1 ...
... år). Men de sidste par dage har jeg udskudt brystet til kl. 17.30, fordi hun har fået frokost senere, fordi hun nu sover længere, end hun plejer. Dette betyder så, at hun sover til ca kl. 18.30, som så går ud over middagsmaden, som vi så først indtager kl. 19.30. Derudover er hun blevet træt tidligere om aftenen (omkr. kl. 22), så hun må vel have behov for at sove?
Siden sidst har vi flyttet hendes seng hen ved siden af vores, og taget siden ned, så jeg nemt kan komme til hende om natten, når hun vågner. Hun ligger meget uroligt og triller rundt omkr. kl. 2, 4 og 6, hvor hun vågner lidt og piver, men hun falder til ro igen efter lidt tid. Ind imellem triller hun ned til mig, og sover gerne med hoved og overkrop på enten mig, pude eller dyne. Hun er nu også begyndt at gå selv, hvilket jeg regner med er hvorfor hun ligger så uroligt om natten?
Jeg har prøvet at vende og dreje tingene i mit hoved, for at få en bedre dagsrytme, der passer til hendes nye soverytme, men jeg kan altså ikke lige hitte ud af det. Skal hun begynde kun at have 1 lur, eller skal hun puttes tidligere, hvilket er lidt svær, eller hvad foreslår du?
Jeg håber du kan hjælpe mig endnu en gang med at lægge en dagsplan. Hun bliver 1 år d. 7. maj, men er født 41+6.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.
Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III
Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.