Annonce

Annonce

Brev:

Middags- og nattesøvn


19. april 2015

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Middags- og nattesøvn

Kære Helen

Vores datter er inde i en rigtig god periode. Hun har været syg on/off siden vuggestuestart (juni 2014), og hun har i perioder sovet meget dårligt og haft brug for megen hjælp natten igennem.

De sidste mange dage har hun sover rigtig godt. Vi bar kun været inde hos hende en enkelt gang eller to i løbet af natten, og hun kan endda falde i søvn selv. Både når hun sover til middag, og når hun skal falde i søvn om aftenen.

Vi haft generelt haft en del besvær med søvnen og er derfor virkelig glade for, at det nu lader til at være lykkedes os at finde en god rytme, og at hun efter meget "træning" også kan falde i søvn selv.

Spørgsmålet går nu på, hvordan vi holder balancen?

De sidste ...


Annonce

... par aftner har hun pludselig været op til tre kvarter om at falde i søvn. Imod normalt fem til 15 minutter.

Hun sover typisk fra kl 20 til 07, og til middag sover hun cirka halvanden til to timer (cirka fra 12 til 13.30/14).

Skal vi mon skære ned på middagsluren? Eller betyder det noget, at hun nogen gange sover til 7.20? Har det effekt på resten af dagen?

Vi prøver at holde godt faste i sovetiderne (uanset om det er weekend eller hverdag), men nogen gange virker hun særligt træt - eller vi har travlt om morgenen, og så kan tiden godt skride et kvarters tid.

Vi tænker på, om hun allerede nu (knap to år) skal sove mindre til middag?

Vi glæder os meget til at høre din mening.

Bedste hilsner
Lina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ultralydsscanning - gravid

Ultralydsscanning giver os muligehed for at se ind i livmoderen til det lille barn. Ved at ultralydsscanne kan man således se, om barnet har det godt, man kan vurdere, om barnet vokser, som det skal, og man kan regne ud, om terminen er rigtig. Man vil også kunne se, om der er mere end et barn.

Når man ultralydsscanner, bevæger man et kegleformet eller rundt apparat rundt på den gravides mave. Der sendes nogle lydbølger gennem maven og på en skærm, vil man kunne se, hvordan...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce