Brev:
Sprog - 20 mdr.

Hej Helen
Så er jeg tilbage med lidt flere spørgsmål, denne gang vedr. sprog hos min søn på knap 20 mdr.
Han fik for 1 1/2 måned siden anlagt dræn pga. væske på det ene øre. Inden da synes vi at det gik lidt langsomt frem med hans sprog. Synes stadig ikke at der er sket det store, selvom han bliver 20 mdr. om 1 uge.
Så nu vil jeg lige høre dig om hvor mange ord han ca. bør kunne på nuværende tidspunkt?
Her er hvad han med sikkerhed kan sige:
Nej, tak, hej, hov, varm, traktor, far, mad, ad, av, hej hej, en masse dyrelyde som muh, øf, vov osv. (samt måske lidt flere jeg ikke lige kan komme på nu)
Herudover nogle "lyde" som vi ved betyder noget, f.eks. baba (storebror), mad mad (tak for mad).
Han forstår stort set alt hvad vi siger til ham/beder ham om (rydde op, hente en kop, komme i bad, finde sine sko m.m.). Der er han fint med.
Når man læser bog med ham og spørger om han kan pege på lastbil, banan, ko, agurk, kop og alt det andet, så klarer han også fint det.
Så det er ikke noget problem for ham at forstå og at kende ordene, men at få ham til at sige dem er en anden sag ...
... :-)
Vi fortæller ham om alt hvad vi laver, det han ser osv. så han får ord på, men han virker ikke selv specielt interesseret i at sige dem/gentage dem.
Hans storebror var meget "fremme i skoene" mht. sprog, og det er måske også det vi holder det op imod. Ved godt at ikke alle børn er lige hurtige, men synes måske at der snart burde ske et eller andet når nu han snart er 20 mdr.
De andre i hans dagpleje (som godt nok er 2 1/2 måned ældre end ham), siger en del ord allerede, også lidt sværere ord som navne på søskende, mormor osv.
Bør vi gøre noget i forhold til sproget eller kommer det af sig selv mon?
Ørelægen sagde til os, at hvis ikke der var sket nogen sprogudvikling efter 3 mdr. efter drænanlæggelsen, så kunne vi rette henvendelse og lade ham se på igen (ved dog ikke hvad hun havde i tankerne).
Mener du at vi har grund til bekymring? Hvor mange ord burde han kunne på nuværende tidspunkt? Og kan vi gøre noget andet for at stimulere sproget? (Andet end det vi allerede gør med at læse bog, fortælle ham om ting vi oplever osv.)
Håber på snarligt svar :-)
Kærlig hilsen
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.
Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...
30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.
Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Calcium
Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.
Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.
Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









