Annonce

Annonce

Svar: Over 2 år og vuggestuestart


28. januar 2015

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære

Tak for dit brev og alle dine tanker :)

Først - jeg synes det lyder som den rigtige beslutning, at lade Bertram starte i vuggestue i næste uge. Alt det I har bygge op, nærheden, trygheden osv. kommer kun godt igen og det bliver en stor oplevelse for ham, at starte i vuggestue. Og han vil gerne - han viser interessse for de andre børn og vil gerne være med, hvor børnene er - og det lytter I til, så nu skal han starte:)

Jeg synes godt I kan tage i byen i weekenden og lade Bertram passe af bedsteforældrene. De kender hinanden rigtig godt. Normalt ville jeg overveje, om de skulle passe i jeres hjem, fordi han måske ville være mere tryg ved dette, han har jo ikke sovet ude før (kun en gang), men det lyder som om at bedsteforældrene og deres hjem generelt har været en fast del af hans liv, og I ses rigtig tit, også i deres hjem, så derfor kan de også passe ham hos sig.

I kan også godt lade ham passe i februar, hvor I skal til fødselsdag. Det er ikke spændende for ham at komme med, og der er kun tale om eftermiddag og aften. Han kender også dette sæt bedsteforældre rigtig godt og er helt tryg ved dem. Når I kommer hjem, så sover han, og når han vågner næste morgen, så er I der og alt er som det plejer at være - måske blot lidt ekstra hyggeligt:) Det vil være helt okay.

Med hensyn til indkøring, så vil det være rigtig godt at han bliver afleveret til den samme stuepædagog, så han har en som hjælper ham videre og som han føler sig tryg ved og netop ved vil hjælpe. Det vil være rigtig godt at du og pædagogen aftaler, hvor I siger farvel - måske skal I vinke i døren, måske har de et vindue hvor de kan stå og vinke til dig, når du går forbi…

Du skal ret hurtigt lade ham have en hverdag i institutionen, så han ...


Annonce

... oplever både at spise der, lege der og sove der. Hvis du igennem længere tid henter ham før han f.eks. skal sove til middag, så tror han at det er sådan hverdagen er. Han kender ikke klokken men fornemmer tiden efter, hvad der sker, og hvis han lærer at du kommer hurtigt igen, så kan du risikere, at han sidder og spejder mod døren og venter på at du skal komme ind - og derfor ikke lader sig være aktiv i institutionen. Det vil derfor være godt, hvis du forholdsvist hurtigt lader ham opleve hverdagen i institutionen. Og så må du tage den derfra. Hvis du mærker, at han elsker det, så lad ham være der, men hvis du mærker, at han pludselig får for meget, har brug for en pause, så hold ham hjemme en dag eller giv ham et par korte dage og få lidt ro på, og så er han forhåbentlig klar igen. Det er netop fordelen ved at du har så lang en periode til indkøring - at du vil kunne flekse efter hvad signaler han sender. Nogle gange oplever man f.eks. at det går super godt de første 3 uger, men så bliver han pludselig ked af det og her er det så godt, at du kan være fleksibel, så han hele tiden er tryg.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Og så bliver jeg også nødt til lige at sige, at du bestemt ikke fremstår hverken pylret, åndsvag eller "komplet blæst":):) Og jeg kan godt love dig, at de første mange gange du afleverer ham, så vil du løbe rundt om dig selv og have rigtig svært ved at finde ud af, hvad du skal lave og vil tjekke klokken hele tiden - men han vil elske det og vokse så meget. Han får lov til at være en af "de store" i vuggestuen og det vil højst sandsynligt ruste ham lidt, når han så senere skal rykke op i børnehaven, hvor han så vil være "en af de små"…:)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke med det hele! Og rigtig god tur i byen:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinalbedøvelse

Spinalbedøvelse er en bedøvelsesform, som bruges ved blandt andet kejsersnit. Man lægger bedøvelsen ind via en kanyle, som føres ind i rygmarvskanalen og kvinden bedøves fuldt fra taljen og ned.

Bedøvelsen gør som regel ikke særlig ondt at få lagt, og det tager meget kort tid at lægge den. Spinalbedøvelse har den fordel at kvinden er vågen under kejsersnittet og derfor kan følge med i fødslen af barnet - og også se barnet med det samme, barnet kommer ud. Der sættes en skærm op,...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce