Annonce

Annonce

Svar: Nattesøvn og uro - 6 mdr.


21. januar 2015

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Lill-Mai

Tak for dit brev og velkommen til :)

Der kan være flere årsager til at jeres dreng sover uroligt og jeg vil meget gerne dele lidt tanker med dig :)

Det lyder som om at I er kommet rigtig godt igang med skemaden og det lyder rigtig fint med skemad 3 gange dagligt. Du skal dog være opmærksom på, hvor store mængder skemad du giver ham. Du fortæller at du ofte ammer 2 gange om dagen og det er nok for lidt, så længe han ikke er ældre. Det er godt at tilbyde ham mindre skemad og mere mælk, det vil sige at det er bedre at han spiser f.eks. ¾ dl. skemad, drikker vand af kop og får brystet før han skal sove - end at han spiser f.eks. 1-1 ½ dl. skemad og så afviser brystet eller ikke drikker nok, før han så puttes til en lur.

Det er en god idé at tilbyde ham mange små måltider hele dagen igennem. Jo mere han fyldes op med både mad og mælk, jo mere vil han kunne undvære det om natte. Hvis han ikke får nok i dagtimerne, så vil han søge det om natten:) Derfor er det også en rigtig god idé, at du forsøger at skabe en rytme, hvor han tilbydes skemad, når ha vågner af een lur og tilbydes brystet før han skal sove næste lur. På den måde sikres der bedst plads til begge dele:)

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre

Morgen 7.30-8: Tilbydes lidt havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Tilbydes lidt blød frugt i hånden at sutte på selv og du følger efter med lidt frugtmos (jerntilskud), vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30: Tilbydes agurk, brødskorper eller lignende i hånden at gumle på selv og du følger efter med grøntsagsmos. Der begyndes med kød/fisk i grøntsagsmosen. Vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Tilbydes lidt frisk blød frugt i hånden og tilbydes lidt frugtmos, vand af kop. Ammes og sover måske en lille powernap eller den springes over.

Aften 18: Tilbydes agurk, brødskorper eller lignende i hånden at gumle på og du følger efter med grøntsagsmos. Der begyndes med kød/fisk i mosen. Vand af kop.

Ammes og puttes til natten ca ...


Annonce

... 19.30-20

Sen aften 23: Ammes eller flaske og sover herefter videre.

Som du kan se, skal der altså mange små måltider ind og flere amninger i løbet af dagen, for at din dreng ikke behøver søge brystet hver time hele natten.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Derudover spiller hans alder og udvikling også ind. Det er helt normalt, at han kan ligge og sige lyde, småklynke, lave sutte- og søgebevægelser i søvne. Han gør det fordi han lige nu drømmer rigtig meget, og alt hvad han oplever skal bearbejdes i drømme. Han vil også kunne grine imens han sover:) Det er ikke alle lyde, som du skal reagere på, nogle gange skal du bare lade ham være og se om ikke han så kan finde videre i søvnen selv - måske er det tid til at I flytter på hvert sit værelse om natten, så du ikke reagerer på alle lyde, men kun reagerer, når han rigtigt har brug for dig…

Naturligvis skal du være der for ham, og her gælder det nogle gange om at hjælpe ham motorisk. Selvom han nu kan trille omkring, få fat i sine tæer, putte hænderne i munden og i det hele taget bruger sig selv mere motorisk, så kan han stadig ikke rigtig finde ud af det, når han sover. Han får sig lagt i stillinger, som han ikke rigtig mestrer at komme væk fra og derfor skal du hjælpe ham med stillingsskift. Nogle gange skal han hjælpes om på siden, andre gange om på ryggen, så skal dynen på ham, fordi han har sparket den af osv. og du er lige nu nødt til at hjælpe ham med dette. Når du gør det, er det dog en god idé, at du forsøger at få ham videre i søvnen netop med stillingskift, beroligende ord, kærtegn osv. og uden at du per automatik kommer bryst eller sut eller flaske i munden på ham. Du skal hjælpe ham med så lidt aktivitet fra din side som muligt:)

Hvis I har det meget varm hvor I bor, så kan dette naturilgvis også spillee ind og give urolig søvn, ligesom tandfrembrud, sygdom osv. også vil være en naturlig årsag. Jeg tænker dog at dagsplanen og hele jeres rytme måske skal rettes lidt til og at dagens rytme naurligt spiller ind på nattens forløb :)

Håber du kan bruge dette videre, rigtig meget held og lykke fortsat og glæder mig til at følge jeres lille familie:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for dine mange professionelle og anvendelige svar. De har været os til rigtig stor gavn og hjulpet til at stå på egne ben.

Tak for denne brevkasse, som er fantastisk

Hilsen Theas mor og far


Annonce