Annonce

Annonce

Svar: Søvn og autostol


16. januar 2005

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Hej

Med hensyn til Emilius´s søvn, så hænger dette sandsynligvis sammen med at han er begyndt at drømme mere og dermed vågner og er mere urolig. Det kan måske hjælpe at udskifte babydynen med en juniordyne, som giver lidt mere hold på ham.

Dejligt at I har kunne bruge bogen 'godnat og sov godt'. Det lyder som om han i øvrigt sover godt nu og sover natten igennem.

Når han vågner skal I naturligvis være opmærksomme på, hvorvidt han kan finde roen igen selv, eller om I skal være der, for at hjælpe ham til ro igen. Det er jo vigtigt at han får trøst, hvis det er behovet, men samtidig er det også vigtigt ikke at give ham en vane med at I kommer rendende midt om natten, hvis han godt selv kan finde roen igen.

Med hensyn til autostol, så er det sådan at etolen skal passe til barnets vægt og højde, hvilket jo kan variere meget fra barn til barn. Nogle børn vejer 10 kg før de er 6 mdr. andre vejer 10 kg når de er et år. Man ...


Annonce

... må derfor udskifte babystolen til en barnestol, når det er nødvendigt.

En barnestol kan vende både bagudvendt eller fremadvendt på bilens forsæde eller bagsæde. Det anbefales at have en bagudvendt placering så længde det er muligt, da dette giver den største sikkerhed.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Der er forskel på autostole, hvor nogen i begyndelsen kan vende bagud og når pladsen bliver for trang, kan man vende stolen om og bruge den i fremadvendt stilling. Der er også stole som kun kan bruges en vej, og når barnet vokser ud af den ene stol, må man investere i eller leje en anden.

De fleste børn vokser ud af deres babystol, når de er 8-13 mdr gamle og skal her skifte over i en børnestol. Der er så vidt jeg ved ikke regler om at barnet først kan skifte retning ved 13 kg. Det kommer helt an på, hvilken type autostol man vælger, hvordan barnet sidder placeret og det kommer altså an på barnets størresle, hvornår man skifter stol.

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.

Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?

Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce