Annonce

Annonce

Svar: Manglende interesse for måltider


19. november 2014

Alder:
18 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære AL

Tak for dit brev :)

Det er helt naturligt, at jeres datters appetit er nedsat. Selvom hun løber rundt og bruger meget energi, så vokser hun ikke længere helt så hurtigt og spiser derfor ofte mindre. Samtidig så vil hendes naturlige lyst til at komme i munden og undersøge ve at smage og bruge munden ofte forsvinde nu - og i stedet for at putte mad i munden, så er det nu mere spændende at komme maden op i vandglasset, tygge på maden og tage det ud af munden, for at se hvordan det ser ud … og også se hvordan I reagerer:)

Hun vil naturligt også være træt sidst på dagen og det kan derfor være ekstra svært at koncentrere sig om aftensmaden. Hun vil have svært ved at overskue et måltid og svært ved selv at spise, fordi hun er træt. Det kan hjælpe lidt på overskuddet og lysten til at spise, hvis hun selv kan kravle op på sin høje stol og sætte sig parat, når det er spisetid:) Og det vil ofte også hjælpe at lade hende sidde på skødet hos jer lidt og få lidt fra jeres tallerken, før hun så igen kommer tilbage til egen stol eller får lov til at lege på gulvet. Og ja - hun forstår stadig ikke, hvorfor I sidder og spiser i stedet for at lege med hende, men det lærer hun stille og roligt hen af vejen:)

Giv hende kun lidt mad af gangen, så hun kan overskue måltidet og sørg for, at der altid er noget hun kan lide og derfor går igang med at spise. Server gerne maden af ensfarvede tallerkener og gerne af en tallerken inddelt i rum, så der ligger lidt forskelligt i hvert rum. Brug også gerne sovs, dressing eller lignende dyppelse, som nogle ...


Annonce

... gange kan gøre det lidt sjovere at spise.

Køkkenet lukker ikke efter aftensmaden - hun må meget gerne få en godnatgrød eller en frikadelle og et kvart stykke rugbrød, eller måske en banan og en kop mælk, som en fast del af sit putteritual :)

Det lyder som om, at hun lige nu er ekstra sulten om eftermiddagen - udnyt dette så hun her ikke kun får frugt, men giv hende rester fra aftensmaden og/eller lav evt. en råkost til hende. Det kan være f.eks. meget fint revet gulerod, sammen med lidt æble og rosiner - og har hun spist lidt grønt på denne måde eller fået lidt rester fra dagen i forvejen, så behøver I ikke bekymre jer så meget om, at hun nogle dage spiser mest pasta til aftensmad.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

I weekenden, hvor I oplever at hun ikke spiser så meget, - det er okay. Sørg for at hun stadig får så varieret en kost som muligt, så hun dækkes ind og prøv at se på hendes indtag over flere dage. Giv hende mange små måltider hele dagen igennem, så hvis hun ikke spiser så meget til det ene måltid, så spiser hun måske mere til det næste og der går ikke for lang tid imellem måltiderne :)

Giv hende mad som mætter godt, fiberholdige og proteinrige måltider, hold igen med søde sager, saft og lignende. Vand er den bedste tørstslukker. Brug sunde fedtstoffer - via f.eks. fisk - det kan være fiskepålæg som torskerogn, fiskefrikadeller, makrel i tomat og lignende. Avokado er også godt :)

Og sørg for faste spisetider - jo mere vil hun fornemme behov for at spise og føle sult, når hun sætter sig til bords:)

Håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce