Svar: Dagpleje - 8 mdr.
Hej med dig
Tak for dit brev :)
Som jeg læser dit brev, så er I umiddelbart glade for den dagplejer I har fået. I synes hun virker sød og omsorgsfuld, og I er glade for pladsen - eneste minus for jer er, at der lige pt. ikke er andre børn i dagplejen.
Jeg synes dog ikke, det er noget problem. Jeg tænker, at der sandsynligvis hurtigt bliver fyldt op, der er sikkert mange børn, som gerne vil have pladsen og fordelen for jer er, at jeres datter kan få en helt rolig og tryg indkøring. Dagplejer skal jo kun tage sig af hende, og de to kan lære hinanden at kende, knytte sig til hinanden og har tid til det, før der så kommer flere børn.
Samtidig tænker jeg også at dagplejere ofte mødes i legestue et par gange om ugen. Det vil sige at ...
... jeres dagplejer vil mødes med de andre dagplejere og deres børn, og her vil jeres datter naturligvis være sammen med andre, kunne kikke på dem, spejle sig i dem osv. Og det vil være rigeligt for hende. Hun er kun 8-9 måneder gammel og vil have glæde af at være sammen med andre børn, men hun vil ikke lege med de andre, mere observere, og når de har været sammen nogle timer, så vil hun have glæde af at komme med dagplejer hjem og kunne hygge bare de to sammen. Jeg synes derfor, det lyder rigtig fint og godt, at hun lige nu ikke skal dele dagplejer med andre, men kan have hende for sig selv:)
Håber I kan bruge dette lidt videre og at det giver lidt ro. Og rigtig meget held med indkøringen, det er dejligt, hvis I har 14 dage til at køre hende ind:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.