Annonce

Annonce

Brev:

Lidt spørgsmål om tøj


24. september 2014

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Lidt spørgsmål om tøj

Hej Kære Helen - jeg har lige et par spørgsmål om tøj, inspireret af din seneste artikel.

Jeg har købt sådan en lækker halsedisse til min dreng i rent uld, som jeg tænkte ville være rigtig god her til efterår og vinter og holde ham fint varm. Men er blevet i tvivl, om sådan en er "sikker"?
Kan han hænge fast i et træ eller lignende og blive kvalt? Altså sådan sat på spidsen?
Han er jo aldrig uden opsyn, men det kommer han jo nok til at være lidt tid hos dagplejen, hvis nu hun skal ind og skifte et andet barn eller lignende?
Med den alder han har klatrer han jo ikke i træer, det er jeg godt klar over, vil bare være sikker.

Hvad med de der "charmeklude-hagesmække"? Vi har ikke ...


Annonce

... brugt dem længe, men nu er der opstået behov for det engang imellem, og har nogle, der også holder ham lidt varm på brystet - men kan de også være farlige, de er jo rundt om halsen?

Hvad betyder det at vaskepulver er kompakt? Og hvorfor skal vaskemaskinen kun køre, hvis den er helt fuldt? Ja spørge spørge, jeg kører nogle gange vaskemaskinen halvt fuld, hvis nu jeg har købt nyt tøj til min dreng, så det lige kan blive vasket inden brug.

Er det også OK at vaske nyt tøj på "hurtig" programmet? Det bliver brugt til tøj, der kun lige har været på, står der i brugsvejledningen, men får det så alle de skadelige stoffer ud alligevel, nu det er kort program (20 min).

På forhånd tak igen igen igen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Bedsteforældre

Det er dejligt at have bedsteforældre og for de fleste børn og børnefamilier spiller bedsteforældrene en stor rolle.

Bedsteforældre kan være ressourcepersoner, der træder til og hjælper jer i hverdagen med de praktiske opgaver. De vil ofte også gerne hjælpe med børnepasning, hvis I forældre har brug for lidt tid for jer selv.

Børn har glæde af at kende deres bedsteforældre, det er vigtigt for børn at kende deres historie og det er dejligt for dem at have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce