Brev:
Søskendekonkurrence

Hej Helen.
Jeg har to børn - en dreng på 3 år og 3 mdr. og en pige på 4 år og 10 mdr.
Min søn har meget svært ved at acceptere, at han ikke kan (eller må) de samme ting som sin søster. Hun er halvandet år ældre og der er derfor naturligt mange ting som hun kan "bedre" end ham. Hun cykler hurtigere, løber hurtigere, kan komme højere op i klatrestativer, kan tegne mennesker huse osv, som han ikke kan og han bliver MEGET ked af det, når han ikke er lige så hurtig, tegner lige så godt osv. som hende. Jeg kan simpelthen se i hans ansigt, at hans verden bryder helt sammen over det og tårerne sprøjter ud af øjnene på ham og det gør selvfølgelig ondt i hjertet og se. Samtidigt er det meget svært at gøre noget ved for hun er jo bare ældre og derfor naturligt hurtigere, bedre til at kravle op i klatrestativer osv.
Jeg opfordrer ind imellem storesøster til at vente på ham og tage ham i hånden og løbe sammen med ham, cykle ved siden af ham, lege lege på legepladsen, hvor han også kan være med og han bliver rigtig rigtig glad, når hun gør det. Men det er jo ikke altid at hun lige gider det.
De leger ret ligeværdigt og er hinandens bedste venner og jeg tror derfor det er svært for ham at acceptere, at han ikke kan helt det samme. Hvis aldersforskellen var større ville det nok føles mere naturligt for ham, at han ikke er lige så hurtig osv som hende.
En anden ting er de ting han ikke må og som søster for ...
... lov til. Det bliver han også meget ked af. Et eksempel er, at søster cykler på sin egen cykel hjem fra børnehaven og han sidder bag på min cykel. Hun kan sagtens finde ud af at cykle derhen, men han er selvfølgelig alt for lille og upålidelig i trafikken til at han kan. Dette er han også meget ked af og han synes det er meget uretfærdigt. Det kan også være selv at tage elevatoren (vi har elevator, hvor vi bor), selv gå ned på legepladsen i gården (vi bor i stuen og har terrasse ud til gården) osv. Ting som hun kan, men som han bare er for lille til.
Vi har forsøgt at forklare ham, at han kan lige præcis løbe så hurtigt/cykle så hurtigt/tegne osv som man skal når man er 3 år og at søster jo er 4 år, så hun kan løbe lidt hurtigere osv., men det hjælper ikke rigtigt. Vi har også forsøgt at forklare, at der er forskel på, hvad man må, når man er 3 og når man er 4, men det er som om, det ikke rigtig rodfæster sig.
Jeg er nervøs for at det gør noget ved hans selvværd/selvtillid at han hele tiden sammenligner sig med sin søster og jo bare aldrig er lige så hurtig, god til at tegne osv. som hende :-(
En løsning er jo, at begrænse vores datter i, hvad hun må i forhold til lillebror, men det er også ærgerligt at skulle begrænse hende. Det er også med til at give noget selvværd ift. at hun kan nogen ting selv, at vi stoler på hende osv.
Håber du har et godt råd :-)
Og tusinde tak for en rigtig god side :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...
5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





