Brev:
Kun 1 lur?

Hej Helen
Håber du kan hjælpe!
De sidste uges tid har min datter vågnet mellem hvert 15 min - hver time hele natten hvor hun har grædt meget. Jeg har fået hende til at sove ved mit bryst igen. Det vil sige det er ik så meget søvn jeg føler hun får om natten.
Jeg bruger i hvertfald mellem 1- 11/2 på at få hende til at sove om aften. Så tit sover hun først efter lang kamp ved 22 t-22.30 tiden og vi står op omkring kl 8. Jeg har prøvet at ligge hende før men hun sover ik før.
Om dagen forsøger jeg at ligge hende ...
... ved 11 tiden og det har de sidste par dage også taget over 1 time at få hende sove der (jeg ligger ved hendes side) og hun har kun sovet mellem 30 min -55 min og om eftermiddagen har det taget mig op til 2 time at få hende til at sove og hvor hun også kun også mellem 30 min til 1 time.
Mit spørgsmål er, tror du det er fordi at hun kun skal have 1 lur?
Og hvornår skal hun så have den lur?
Det skal siges at hun er glad om dagen og aften.. Tænker bare det er alt for lidt hun sover?
På forhånd mange tak
Marlene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
D-vitamin
Alle børn bør fra de er 2 uger til de er 2 år gives D-vitamin 10 mikrogram (400IE) dagligt. Det gives som dråber.
Børn med mørk hud og/eller børn som går klædt, så kroppen oftest er tildækket om sommeren (lange ærmer, lange bukser/kjoler eller tørklæder) skal fortsætte med D-vitamintilskud (400IE) hele barndommen.
Når børn er ca. 1½ år gamle, vil de kunne tygge en multivitaminpille, ofte knækket i kvarte. Indeholder vitaminpillen 10 mikrogram D-vitamin, bliver...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




