Brev:
Vil ikke far :-(

Kære Helen
Tak for dit svar vedr. etablering af dagsrytme - det går overordnet set den rigtige vej, synes jeg :-)
Mit spørgsmål denne gang drejer sig om noget helt andet end mad og søvn:
Frederik, som nærmer sig 7 mdr., har i nogle uger nu været meget afvisende overfor sin far. Han bliver hurtigt ked af det, når han er oppe hos sin far, det samme gør sig gældende, når far ligger på gulvet og leger med ham m.v. Han er heller ikke meget for at få mad af sin far (bortset fra aften/natflasken, som han stort set får i søvne). Frederik søger mig hele tiden, og bliver frustreret og ked af det, hvis det er hans far, der tager ham i stedet for mig.
Det er rigtig frustrerende for både mig og Frederiks far, og det skærer mig ærlig talt i hjertet, da jeg kan se, at Frederiks far bliver meget påvirket af Frederiks afvisning.
Lidt baggrund vedr. Frederiks tilknytning til os forældre (og storebror):
I de første tre måneder af Frederiks liv var jeg sygemeldt med en fødselsdepression, og derfor overtog Frederiks far barslen. Det betød i praksis, at vi begge var hjemme med Frederik i de første tre måneder, og Frederiks far var mindst en lige så stor omsorgsperson som mig (i starten nok i højere grad faktisk).
Herefter begyndte Frederiks far på arbejde igen, mens jeg fortsatte barslen. Der var dog fortsat en god og stærk ...
... relation mellem far og søn. Over sommeren synes der dog at være sket en ændring. For knap en måned siden var Frederiks far en uge i Italien, mens jeg og vores drenge var i sommerhus. Da Frederiks far kom hjem igen, var det tydeligt at se, at Frederik havde lidt svært ved at forholde sig til ham, og det er ligesom bare fortsat.
Jeg og Frederiks far ønsker naturligvis, at vi begge skal have en tæt relation til vores søn, men lige nu er det altså bare mor, mor, mor... Frederik synes at være tæt knyttet og helt tryg ved sin storebror på 7 år, og det glæder jo mit moderhjerte :-)
Lige nu er situationen, at det faktisk er nemmere, når jeg er alene med Frederik (og storebror), og at når far kommer hjem fra arbejde, har vi pludselig en ret utilfreds Frederik (i øvrigt er han ret utilfreds i øjeblikket, da han har stort besvær med at trille, hvilket tydeligvis frustrerer ham).
Jeg synes som sagt, det er rigtig synd for Frederiks far, at hans søn slet ikke vil ham i øjeblikket. Og det har naturligvis også den konsekvens, at jeg ikke rigtig "tør" overlade Frederik til sin far, da jeg er bekymret for, at det ender i skrig og skrål. Og det begrænser jo min i forvejen sparsomme børnefri tid yderligere.
Så jeg er meget interesseret i at høre dine overvejelser og også meget gerne nogle brugbare råd :-)
Bedste hilsner fra
Frederiks mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







