Svar: Sover 12-13 timer i døgnet
Kære Prinsessens mor
Tak for dit brev:)
Det gennemsnitlige søvnbehov for børn mellem 18-24 måneder er 13 timer i døgnet. At det er gennemsnit betyder at nogle børn sover lidt mere og andre børn sover lidt mindre. Din datter sover 12-13 timer i døgnet og det lyder helt normalt og alderssvarende.
Det samme gælder middagsluren på ca 2 timer. Et barn på 18 måneder sover ofte 2-2.5 time til middag og et barn på 24 månder sover ofte 1.5-2 timer til middag, så det lyder hos jer også helt efter bogen :)
Behovet for middagslur varer ved lidt tid endnu. De fleste børn er ...
... 3 år før de kan undvære deres middagslur helt. Du vil sandsynligvis fornemme, at hendes dagssøvn bliver mindre og mindre i takt med at hun bliver ældre, og på den måde trappes søvnen om dagen stille og roligt ud. Hvor hun nu har brug for 2 timers lur midt på dagen, så vil hun måske om et halvt års tid have behov for at sove 1.5 time og hen af vejen vil hun måske blot sove en times tid. Hendes nattesøvn kan så blive en lille smule længere. Det gennemsnitlige søvnbehov for et barn på 3 år vil være 12 timer i døgnet.
Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
Viden om børn:
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











