Annonce

Annonce

Brev:

Svært at etablere fast dagsrytme


15. august 2014

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Svært at etablere fast dagsrytme

Kære Helen

Vores lille Frederik er nu blevet 6 måneder :-) I takt med at han får mere og mere skemad, forsøger jeg at etablere og fastholde en nogenlunde fast dagsrytme/rutine. Men det er rigtig svært... For Frederik sover og spiser i øjeblikket ret meget som vinden blæser.

De største udfordringer i øjeblikket er:
- Frederik vågner tidligt (mellem 5 og 6) og er ekstrem svær at få til at sove videre. Det betyder ofte, at formiddagsluren kommer til at være meget tidligt på dagen, og de andre lure tilsvarende.
- Frederik er blevet rigtig svær at få til at falde i søvn særligt om eftermiddagen og aftenen (efter en god lang periode), hvor det har været ret nemt
- Frederik bliver træt efter ca. 2 timers vågentid, og da han samtidig ikke tager så lange lure i løbet af dagen, er han som oftest rigtig træt allerede ved 18:30 tiden om aftenen.

Frederik er netop blevet målt og vejet (forsinket 5 mdr's undersøgelse); han vejer 9 kg. og måler 72 cm, så han er en pænt stor dreng :-). Han har en stærk ryg og bevæger sig godt omkring/roterer rundt om sig selv. Er lige så stille og roligt gået i gang med at trille fra mave til ryg. Kan endnu ikke sidde selv. Er i gang med nye høje lyde (DA-DA-DA!, A-DE! osv.)

Så det, jeg gerne vil have dine bud på, er, hvordan vi kan arbejde med at få etableret en mere fast rytme - både for Frederiks og hans forældres skyld :-)

En gennemsnitsdag (som altså varierer meget) ser nogenlunde sådan ud:

Mellem 5 og 6: Frederik vågner pludrende, får flaske (drikker mellem 100-150 ml)., og puttes til at sove videre, det lykkes dog sjældent, og jeg bruger så 30-45 minutter på at vugge ham videre i søvn (hvilket ikke er holdbart, tænker jeg?)

Mellem 6:30-7: Frederik sover måske 30-40 minutter

Ca. 7:30: Morgenmad, lige ...


Annonce

... nu øllebrød med sveskemos, spiser mellem 5 skefulde og 3/4 dl., vand af kop

Ca. 9: Flaske, drikker 150-200 ml, og puttes til formiddagslur (den lur, han som regel er nemmest at få til at sove), sover 45-90 minutter

Ca 11: Grøntsagsmos med lidt findelt kød, spiser ca. 1/2 - 3/4 dl., vand af kop, er på ingen måde interesseret i fingermad (f.eks. agurkering)

Mellem 12-13: Flaske, drikker ca. 200 ml, puttes til middagslur, sover 45-90 minutter (oftest max 1 time)

Ca. 14: Frugtmos, vand af kop

Ca. 15: Flaske, drikker ca 100 ml

Ca. 16: Puttes til eftermiddagslur, svær at få til at sove, sover ca. 30 minutter

Ca 18: Aftensmad: Grøntsagsmos med lidt findelt kød, spiser ca. 1/2 dl., vand af kop

Ca. 19: Flaske, drikker 150-200 ml, puttes, svær at få til at sove

Ca. 23: Flaske i søvne, drikker ca. 150-200 ml

Jeg vil meget gerne høre dine tanker ift. dagsplanen - er det noget, vi kan gøre anderledes? Jeg er særligt frustreret over at skulle bruge så lang tid på at få Frederik til at sove videre om morgenen. Skal jeg i stedet tage ham op kl. 6 (hos os starter dagen først der), hvis han er tilfreds med at ligge og pludre indtil da, og så acceptere at han så skal sove igen allerede ved 8-tiden?

Er det 'normalt' at et barn på 6 mdr. kun kan være vågen ca. to timer mellem sine lure?

Og er der noget, vi kan gøre anderledes for at gøre det nemmere for Frederik at falde i søvn eftermiddag og aften (der er ingen tvivl om, at han er træt). Han er begyndte at tage nogle gevaldige skrigeture om aftenen, hvilket er helt nyt for os :-(

Til sidst vil jeg lige nævne, at længden af Frederiks lure er den samme, uanset om han sover hjemme eller i barnevogn i bevægelse.

Jeg glæder mig til at høre fra dig!

Bedste hilsner fra
Frederiks mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madpakke og børn

Når barnet begynder i pasningsordning, vil det mange steder selv skulle have en madpakke med hjemmefra.

Det er altid vigtigt at give barnet et varieret tilbud af fødevarer - det kan være rugbrød eller anden form for fiberholdigt brød, det kan være pasta sammen med rester fra aftensmaden, kød, fisk, frugt og grønt. Jo mere variation, jo bedre :)

Det er en god idé at give barnet ting med, som er pakket lidt hver for sig. Mange børn er glade for at have en madkasse,...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce