Brev:
Refluks problemer?

Hej Helen.
Har en dejlig datter på snart 9 uger. Hun er velfungerende og tager godt på.
Men gylpen driller os - jeg tror min datter har refluks problemer.
Hun gylper meget når hun har spist. Også selvom jeg prøver at bruge tvillinge stillingen.
Jeg har en ide om at min mælk også løber hurtigt i starten så hun har svært ved at følge med. Hvis hun slipper brystet sprøjter det videre. I så fald lader jeg det sprøjte ud og giver hende sutten lidt.
Det der egentlig er mest frustrerende er at det går ud over hendes søvn. Hun vågner konsekvent efter 30-45 minutter og virrer med hovedet, rækker tunge, smasker og øjnene åbner fuldstændig op - og nogle gange gylper hun.
Jeg synes ikke det er så slemt om natten hvilken måske kan forklares med at jeg ligger ned ...
... og ammer, og hun sover i slyngevuggen hvor jeg tænker hun er lidt hævet med hovedet. Det skal dog siges at hun altid vågner om aftenen selvom jeg også har ligget og ammet hende der, og hun ligger i slyngevuggen.
Vi har prøvet at holde hende hævet efter hun har spist, sat en bog under liften i barnevognen, og gået med hende i bæresele, sat hende i skråstol eller bare siddet med hende. Men uden det har virket. Jeg synes det er frustrerende for jeg skal bruge lang tid på at få hende til at sove igen (som jeg også tidligere har skrevet) og nogle gange må jeg opgive - og så forstyrrer det hendes søvn.
Du anbefaler generelt at amme i forbindelse med putning - men det bør man måske ikke gøre hvis der er refluks problemer?
Håber du kan hjælpe
Med venlig hilsen
Susanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Peanuts og børn
Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.
Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder






