Svar: Kaster ting på gulvet
Kære Marlene
Tak for dit brev :)
Jeres datter er rigtig godt igang med at undersøge verden omkring sig. Der er rigtig meget at undersøge og rigtig meget at lære. Det er vigtigt at I ikke skælder hende ud, men forsøger at lære hende, det I ønsker hun skal i stedet. Altså guide og vise hende vejen.
Lige nu oplever hun rigtig meget med sine sanser - hun bruger f.eks. sin høresans, når hun banker skeen ned i grøden og hører det klaske, når hun banker tallerkenen i bordet eller ud over bordkanten. Hun bruger sin følesans, når hun smatter maden ud mellem fingrene, kører det rundt på bordet eller i håret. Hun bruger sin smagssans, når hun spiser maden, tygger den og måske tager den ud af munden igen. Hun bruger sin synssans, når hun ser hvordan den tyggede mad ser ud, når hun kikker efter maden, der ryger fra bordkanten og ned på gulvet osv. Det er helt naturligt og kun tegn på en sund udvikling:)
Det er rigtig fint at I hjælper hende med at holde fokus på maden og det at spise og at I lige nu derfor lægger få stykker mad af gangen foran hende. Det gør at hun bedre kan koncentrere sig. Derudover vil det være rigtig godt at I giver hende mad med forskellig konsistens, som stimulerer hendes lyst til at undersøge og udforske. Og så må I også gerne lære hende at spise med en gaffel.
Skemaden skal I give hende, men at spise med en gaffel kan faktisk godt lære nu. Til at begynde med skal I sætte maden på gaflen og prøv så at lade hende selv føre den til munden. Nogle gange vil hun tage maden af gaflen og spise med fingrene og det må ...
... hun naturligvis gerne. Brug to gafler, så hun prøver at styre den ene samtidig med at du styrer den anden og hun på den måde kan spejle sig i dig og det du gør.
Sæt ord på det du gerne vi have hende til "ind i munden skat, ind i munden" og at maden smager godt "umm, mam, mam, dejlig mad, mmm mam mam", så hendes fokus bliver på det at spise og at maden smager godt.
Anerkend hendes lyst til at ville bruge sine sanser - uden for middagsbordet. Hvis hun er glad for at banke tallerkene i bordet eller smide den på gulvet, så det giver et højt brag, så lad hende få en tromme eller du kan stable nogle klodser, som hun kan vælte, så hun laver "brag" uden for middagsbordet.
Hvis hun er glad for at køre hånden rundt i havregrøden, kommer maden op i glasset, hælder mælken ud i tallerkene eller lignende, så anerkend og stimuler denne lyst i badekarret. Giv hende masser af små bøtter, kander osv. så hun kan lege med væske. Har hun en sandkasse, så lad hende lege med sand, bygge sandkager osv. Naturligvis underopsyn, så hun ikke spiser sandet:)
Jo mere du kan stimulerer hendes lyst til at undersøge uden for middagsbordet, jo større sandsynlighed for at hun kan koncentrere sig om at spise maden, når det så er spisetid.
Jeg vil anbefale dig min bog "Helens bog om dit barns udvikling". I den kan du læse om de forskellige perioder fra 0-3 år, hvor din datter måske nogle gange gør noget, du ikke helt forstår og hvordan du så møder hende bedst :)
Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)
Fortsat god søndag!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Strækmærker
Under graviditeten oplever mange kvinder at de får strækmærker i takt med at maven vokser.
Har man først fået strækmærker forsvinder de ikke igen, men de bliver som regel næsten usynlige indtil en næste graviditet.
Mærkerne skyldes bristninger i underhuden. De kommer både fordi at maven vokser, men også fordi der sker nogle hormonelle forandringer. De kommer ofte på maven, lårene, brysterne, ballerne og/eller armene, og i starten ses de ofte som rosa eller blålige...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...