Svar: Struktur i søvn
Kære trætte mor
Tak for dit brev :)
Som udgangspunkt skal din datter have lov til at sove - når børn sover, så har de brug for at sove og de vil naturligt vågne, når de ikke har behov for at sove mere. Der er dog aldrig regler uden undtagelse og når man som jer, har en lille pige der varierer sin søvn i en sådan grad, at det bliver svært for jer at vurdere, hvornår hun egentlig er træt og parat til at sove og hvor hun har rigtig svært ved at overgive sig til søvnen og selv fornemme behov for at sove - så er det vigtigt, at forsøge at indarbejde en nogenlunde fast rytme. Netop fordi den faste rytme vil påvirke hendes indre ur, hendes cirkadiske rytme. Det er et rigtig fint forsøg I har gjort med at sige at der skal gå tre timer mellem at hun står op og første lur og 4 timer mellem næste lur og inden sengetid om aftenen - det kan jeg sagtens følge jer i - men det lyder ikke til at virke tilstrækkeligt og derfor er I nødt til at lave lidt ændringer:)
Det vigtigste er at starte dagen til samme tid hver morgen. Og ja, det betyder at I skal vække hende om morgenen, hvis hun ikke vågner af sig sig. Naturligvis vække hende blidt, kærligt, omsorgsfuldt, så det er rart at starte dagen. Og det lyder her rigtig fint at vække hende kl 7, så hun får morgenmad senest kl 7.30.
Når dagen starter til samme tid hver dag, så vil formiddagsluren og middagsluren ofte passe sig ind og det samme vil hendes måltider - det at starte til samme tid hver dag uanset om det er hverdag eller weekend vil hjælpe jer og hende til rytme resten af dagen og dermed påvirke hendes indre ur, så I stille og roligt får skabt en rytme, hvor hun tilbydes mad, når hun vågner. I leger, hun tumler rundt, bliver skiftet osv. og får et mellemmåltid eller måske lidt mælk, før hun så skal sove igen.
Mange børn vil i denne alder trives med en kort formiddagslur og en længere middagslur og hvordan jeres datter trives bedst må tiden vise. Det er dog udmærket at forsøge at arbejde på en rytme, hvor hun f.eks. sover en times tid til formiddag og et par timer til middag. Det kan også være at hun sover to lige lange lure eller bytter rundt, så formiddagsluren bliver den længste lur - det må I se. Men - tag hende op om morgenen kl ca 7, put hende til formiddagslur ca ...
... 9.30, se om hun kan sove en lille times tid - vågner hun, kommer hun op, I leger osv. og hun får så frokost og puttes så til middagslur måske omkring kl 13.30 - det afhænger af hvor lang hendes formiddagslur har været.
I må gerne gå en tur med hende, når hun skal sove middagslur, for på den måde at holde hende sovende og vænne hende til netop at fornemme behov for en længere lur midt på dagen. Du kan også vælge at lægge dig med hende, for at holde hende sovende midt på dagen og netop på den måde få skabt lidt mere fast rytme - så hun ikke nogle dage kun sover 30 minutter og andre dage sover 2 timer. Du skal naturligvis være forberedt på at tingene ikke ændre sig fra den ene dag til den anden, det tager lidt tid og du er nødt til at være tålmodig.
I skal altså starte med at skabe rytme, ved at stå op til fast tid om morgenen og det første stykke tid vil hendes lure om dagen godt kunne variere og det kan være svært at putte hende til samme tid om aftenen - men prøv. Hvis hun kommer op til fast tid og puttes til fast tid om aftenen, så vil søvnen om dagen ofte passe sig ind. Og med fast tid om aftenen mener jeg +/- en halv times tid - sandsynligvis før eller efter kl 20.
Man kan godt overveje om hun skal vækkes af sin søvn om dagen, hvis hun begynder at sove rigtig meget, men det synes jeg ikke er relevant hos jer lige nu. Hvis det viser sig at hun pludselig sover en meget lang middagslur, så må du naturligvis putte hende senere om aftenen også med en ændring, som er senere end en halv time, sådan er det nødt til at være:)
Det gennemsnitlige søvnbehov i denne alder er 14 timer i døgnet. Og mange børn sover faktisk ikke så meget, fordi de har travlt med at opleve verden, bruger sig selv rigtig meget både motorisk og mentalt og har alt for travlt og dermed ikke tid til at sove. Tiden skal ikke soves væk:) Men det er det timetal du kan arbejde på og det vil f.eks. ofte være fordelt sådan, at hun sover en times tid om formiddagen og to timer til middag og så sover en nattesøvn på 11 timer fra kl 20-07. Hvis jeres datter sover 4 timer i løbet af dagen, så vil hendes puttetid måske først være kl 21 og det er så naturligvis helt i orden:)
Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)
Rigtig god weekend!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig











