Svar: At sove i lift
Kære Bobbies mor
Tak for dit brev :)
Som udgangspunkt er det ikke farligt at sove i lift. Det er trygt og dejligt for det spæde barn at kunne ligge i liften - også med kalechen på. Det lille sovested vil virke trygt og beroligende på det lille barn :)
Men man bør ikke dække liften til med stofbleer eller andet. Det er vigtigt, at der kan komme luft ned til barnet, og nu hvor din dreng er 4 måneder, så er han faktisk for stor til at ligge i lift og skal nu lærer at sove i sin seng eller i sin barnevogn. På grund af hans alder og fysiske størrelse vil det derfor være en rigtig god idé, at du arbejder på lidt nye søvnrutiner, så han vænnes til at sove et nyt sted.
Hvis du synes det er svært at skulle stoppe med at bruge liften og putte ham direkte i seng, så kan en overgang være at stille liften i sengen uden kalechen på. På den måde vil han stadig opleve at have liftens tætte sider omkring sig, men vil samtidig kunne ligge og kikke sig omkring og lære tremmesengen og omgivelserne at kende - og efter et par dage, så kan du putte ham direkte i tremmesengen.
I barnevognen vil det være rigtig godt at du putter ham direkte i vognen uden liften og ...
... triller ham en tur. Han skal altså ikke længer puttes i liften og bæres ned i vognen, men du må tage ham på armen og putte ham direkte i barnevognen, når storebror skal hentes :)
Du bør ikke beklæde barnevognen med stofbleer eller lignende, da det forringer luftcirkulationen og øger temperaturen i barnevognen. Det samme gælder brug af myggenet og regnslag. Et myggenet skal ikke bruges, hvis der ikke er nogen synlige insekter, og et regnslag skal kun bruges, hvis det regner. Ligeså snart bygen er overstået, så skal regnslaget tages af.
Hvis du gerne vil skygge for solens stråler, så kan du købe en parasol, som kan sættes på vognen - den skygger, men giver samtidig mulighed for at der kan komme luft ned til barnet.
Håber du kan bruge dette lidt videre :)
Jeg ved godt at det for mange er en svær overgang - det er svært at slippe liften og skulle putte barnet direkte i seng og barnevogn, men det er nødvendigt og det er vigtigt med den alder din dreng har nu. Han har brug for lidt mere plads omkring sig og skal også have mulighed for at kunne skifte stilling under søvn:)
Håber ovenstående giver et lille kærligt skub i den retning :)
Rigtig god sommer!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
Viden om børn:
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







