Brev:
Søvn har altid været noget hø

Kære Helen
Jeg har tidligere skrevet vedr vores pige på nu 8 1/2 mrd.
Hun havde kolik og efterfølgende mavesmerter evt allergi. Været rigtig ked, skreget og sovet minimalt. Været undersøgt flere gange ved Læge, Zoneterapeut, kiropraktor mv.
Henvist til børneambulatorium og nu fået svar på blodprøver ift gluten, mælk og fødevareallergi. Der var intet at spore.
Gået fra 8-14 små tynde afføringer i døgnet til forstoppelse - da hun fik ske mad. Skreg vanvittigt og krøb sammen havde tydeligvis ondt. Får nu movicol og sat op til 1-1 1/2 brev om dagen og det har virket. Hun er et helt andet barn er glad og mere lyst til leg.
Men søvn er noget hø og har altid været det.
Dagen ser sådan ud.
Morgen amning
06.30 vågner og grød og storebror køres i ...
... børnehaven
08.30-09.30: sover Max en time
Formiddag mad
Frokost fortsat grød.
12-12.30: puttes til lur sover ca 1 time.
Eftermiddagen mad
16-16.40: kort lur ( ikke altid)
17.30 mos med grønt og kød
18.30 : bad
19.00: puttes - ammer her
Herefter kan hun vågne kl 20. Hvor jeg må op et par gange. Og er så oppe kl ca 22.00 tidligere ammet her men overvejer flaske som hun tog igår. ( skreg dog efterfølgende og vi måtte op 3 x)
Var oppe kl 00,02.30,03.30,05.30,06.30 og 07.45:-/
En god nat for mig der er jeg oppe 3 x fra kl 22.-06.30.
Det er forskelligt hvordan hun vågner, men typisk skriger hun helt vildt og her falder hun kun til ro ved jeg tager hende op og går med hende.
Men hvordan pokker lærer jeg hende at sove???
Har læst din bog og prøvet alt.
Hjælp. :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Kravle
De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.
Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









