Annonce

Annonce

Brev:

Når børn siger bandeord


17. juni 2014

Kategori:
Alder:
5 år, 1 mdr.

Når børn siger bandeord

Hej Helen,

Det er efterhånden længe siden jeg har haft brug for din ekspertise, men nu håber jeg at du kan hjælpe mig/os lidt på vej i den kringlede opdragelse ;)

Simon (5 år) har pludselig fået ordet alvorligt i sin lille mund..

Han siger bandeord til alt og alle, skelner ikke om det er børn voksne, pædagoger eller forældre i BH..

Han er udemærket klar over at det ikke er pæn tale, og vi ikke vil ha' at han taler sådan..

Jeg fornemmer at det er en udluftnings ventil, der lige bliver lettet på når han er presset på den ene eller anden måde - måske fordi han ikke ved hvodan han ellers skal reagerer, eller også for bare i et forsøg på at være sjov..

Vi har haft en fysioterapeut til at se på Simon fordi vi havde ham mistænkt for at være sensitiv, og i BH har de en del udfordringer i at takle ham i hverdagen - Simon reagerer kraftigt ved skift, eller i situationer hvor han føler sig trykket/stresset..
Hun vurderer at han er lydsensitiv, og lidt umoden af sin alder..

Vi kan godt styre det hjemme, og ved godt selv hvornår den er gal, og er udstyret med høreværn, iPad med headset - så han kan stresse af når den er gal..
Simon er også utrolig viljestærk/signalstærk, og er meget højlydt, og slår ud efter os når han fx bliver skuffet..

Vi gør derfor alt for at give ham mere selvtillid, så ...


Annonce

... han vokser mentalt - fx giver vi ham små opgaver ved indkøb, lader ham selv tage tøj på (det har vi været meget dårlige til at hjælpe ham med - da Simon er vores eneste barn har vi jo tid nok), og tror på sig selv, men arbejder også med motorikken - vi har fx købt en trampolin..

Fyssen siger at Simon er tæt på at være helt "normal", mangler blot lidt i opførslen..

Men i BH har de stadig svært ved at takle ham, så de har bedt om hjælp fra et "Råd og Vejledningsteam" i kommunen, og denne indstilling skriver de bla at han bruger bande ord..
Det bliver jeg selvfølgelig lidt bekymret for - da jeg faktisk troede at det med bandeord ville gå i sig selv igen, når nyhedens interesse forsvinder - men det gør den måske ikke..??

Siger han fx "lortepis" (som er det værste han kan finde på), siger vi: Det vil jeg ikke ha' at du siger..
Så siger han undskyld, men er det nok..

Nogle siger at vi skal ignorerer det, andre mener at vi skal oprettet et belønnings system, nogle andre siger at vi skal lave sjove bandeord - men hvad siger du..??

Vi er begge helt rund forvirret - noget som jeg reel ikke troede kunne være et problem, er pludselig blevet kæmpe stort, og vi aner ikke hvordan vi skal gribe det an..

Jeg håber virkelig at du kan komme med et par gyldne ord ;)

Mange hilsner fra
Simons mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce