Annonce

Annonce

Svar: Sulten baby - hvordan gribes det bedst an?


23. maj 2014

Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære mor til 2.

Tak for dit brev :)

Det er rigtig dejligt at lillebror trives så godt - og dejligt, at han er glad for flasken:) Der er som du skriver lidt forskel på om man ammer eller giver flasker - hvor børn der ammes i princippet ikke kan spise for meget, så kan børn der får flaske godt overspise. Det er lettere at spise af en flaske, det tager ofte kortere tid.

Det er rigtigt at den gule Allomin ikke er på markedet mere og der er ikke andre, som producerer "mere mættende mælk". Derfor har du ikke den mulighed at benytte dig af. I stedet kan du gøre det, at du prøver at dele måltidet i to - så du giver flaske, holder en pause undervejs, hvor han bøvser af, snakker og hygger lidt og så give ham flaske igen og lade ham spise færdig. Det at forlænge måltidet på denne måde kan gøre at han begynder at registrere lidt mere mæthed.

Det er dog ikke alle børn som vi accepterer at man afbryder deres måltid, når de er halvvejs og hvis han bliver frustreret og ked af dette, så må du naturligvis lade ham spise færdig. Det kan dog være en god idé at tilbyde ham en sut i forlængelse af måltidet, så han får sit suttebehov dækket. Når børn der får flaske søger flasken ekstra meget, så er det nemlig ikke altid fordi de har brug for den ekstra mælk, men kan i stedet godt være fordi de har et stort suttebehov.

Når man giver flaske, så spiser barnet som sagt ofte hurtigere, hvor en amning vil tage længere tid. Det betyder at børn der får flaske, godt kan have ekstra brug for sutten. Et barn dier (sutter) måske på brystet i en halv time eller mere, hvor et barn der får flaske måske sutter på og tømmer flasken i 10 minutter - og her er sutten i forlængelse af måltidet derfor en god idé.

Han udregnede behov er 1/6 af hans ...


Annonce

... vægt i døgnet og det betyder at hvis han vejer 7 kg nu, så må han faktisk gerne få mellem 1100-1200 ml i døgnet. Spiser han lidt mere er det også okay, men prøv om du kan holde dig på cirka det niveau lige nu.

Hvis han når han bliver fire måneder stadig virker ligeså sulten, så kan man godt overveje at give ham lidt majsvælling. Han bør max få to flasker svarende til 400 ml i døgnet, hvis du vælger at give ham dette.

Hvis dette ikke er nok til at mætte ham, så kan du starte op med lidt skemad. Jeg vil anbefale at du giver ham skemad til frokost i starten, og så kan du godt bibeholde en flaske vælling til natten, hvis han er vant til at få dette. Hvornår du starter op med skemad skal ikke afhænge at hans alder, men af hvornår han virker parat. Han skal kunne holde hovedet selv, åbne munden bevidst efter skeen, hans mave skal fungerer godt osv.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

I starten vil det være små mængder skemad, små smagsprøver og ikke noget der mætter ham. Skemaden vil komme ud over hans vanlige indtag af mælk. En flaske vælling vil derfor sandsynligvis mætte ham lidt mere, fordi han jo kan drikke 200 ml vælling af en flaske. Effekten af vælling kan derfor være en anden end effekten af opstart med skemad - i hvert fald lige i starten.

I følge de nye anbefalinger, så anbefales vælling normalt først fra 6 måneders alderen, men i situationer som jeres, hvor der er tale om en meget sulten dreng, vil man godt kunne forsvare at starte op med lidt vælling i 4 måneders alderen. Du kan starte med en flaske og se hvordan det går og hvis det fungere godt, kan du prøve med to flasker i døgnet, f.eks. aften og sen aften.

Håber du kan bruge dette lidt videre - og dejligt at høre, at du har købt min bog om børn og mad. Håber du bliver glad for den, tak! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce