Brev:
Amning og mad i stykker

Kære Helen
Så har jeg igen spørgsmål :)
Frederik er nu 8 mdr og 10 dage - han trives, er glad, og der er fuld fart på ham.
Mht. Amning har jeg prøvet at skære yderligere ned fra 4-5 gange i døgnet til 3. Det lykkedes lige 4-5 dage hvor han sov fra kl 19 til 3-4 tiden - blev ammet og fik så igen til middagslur og til natten. Nu vågnet han omkring kl 01 og så igen kl 5 - kan ikke få ham til at sove videre uden mælk - den sidste gang taget jeg ham ind i vores seng men han græder hvis jeg ikke giver ham mælk, så tænker at han er sulten.
Mit spørgsmål er, om jeg så i stedet skal springe amningen til middagsluren over, eller om det er bedre så bare at amme 4 gange i døgnet til han selv begynder at sige fra om natten igen? Da jeg i tvivl om der går for lang tid mellem amningerne, hvis jeg først ammet igen til natten.
Pt ser rytmen sådan ud:
Står op kl 5.30-6.00 (vi ligger i sengen og hygger)
Kl 7 havregrød e.lign., vand og frugt i net plus nogle gange frugt ovenpå grøden
Kl 8.10 ...
... tilbydes frugt og som noget nyt lidt brød at gumle på - spiser ofte ikke så meget da han er træt
Kl 8.30 sover formiddagslur i 1,5-2,5 time (typisk hans længste lur)
Kl 11: frokost- mos plus små rugbrødshapsere
Kl. 13-13.30: ammes og sover middagslur ca 1,5 time
Kl. 15-15.30 får grød og frugt (skal igang med brød her også)
Kl 17-17.30: aftensmad - mos / vores mad plus noget han selv kan sidde med. Bliver aftensmaden senere er han for træt til at spise
Kl. 18.30: har de sidste par aftener prøvet at tilbyde lidt frugt eller grød - spiser lidt
Kl 19: ammes fra begge bryster og puttes- sover kl ca 19.15-19.30
Mht mad i stykker - jeg giver ham så han selv kan sidde og tage - bruger hele hånden så ikke meget der kommer ind - men giver jeg ham større stykker får han hurtigt bidt et stort stykke af og kan ikke rigtig tygge det. Så skal jeg bare fortsætte med små stykker og så supplere med at jeg giver ham på fx gaffel eller med hånden indtil han selv kan tage flere stykker selv?
Kærlig hilsen
Signe
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









