Annonce

Annonce

Brev:

Stadig en natteroder


23. april 2014

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Stadig en natteroder

Hej Helen

Vi har skrevet til dig for nogle måneder siden. Både dengang og nu omhandler det T's søvn.

For nogle måneder siden kunne vi ikke få ham til at sove, uden at skulle holde i hånden. Han vågnede flere gange om natten og manglede givetvis os, hvilket til sidst endte med at vi skulle sidde ved hans side i op til 2 timer i træk, for at få ham til at sove igen.

Ved at tage en kamp med et par aftner / nætter med lidt gråd, fik vi T til at falde i søvn uden at vi skal holde i hånd.

Det lykkedes os desværre ikke at få ham til at sove igennem. Og det virker til at blive værre og værre, så han vågner flere gange, med kortere mellemrum - og vi kan ikke få ham til at falde i søvn - end ikke når han sover i vores seng ved siden af os.

Her til aften (en meget normal aften) sov han (nemt) lidt over 19. Kl 21 er han vågnet første gang og vi kan gå derind, give ham sutten, ligge ham ned / vende ham om. Nogle gange græder han med det samme og sætter sig op - andre gange kan vi nå ud af rummet, og vi hører måske ikke fra ham i 1-5 minutter før han græder igen og sætter sig op.

Efter måske 1/2-1 times kamp falder han så endelig i ...


Annonce

... søvn. For at det starter forfra inden for 1-3 timer igen. På det sidste har vi ikke orket det mere, og han er kommet ind i vores seng. Her ligger han så hele natten og græder hvis vi ikke holder ham i hånden. Og når vi så holder ham i hånden, nusser og nulrer han hånd og fingre med os hele natten. Han falder gerne til ro i vores seng i 1-2 timer af gangen, men meget afbrudt, meget vågen indtil morgen.

Vi mangler virkelig input til, hvad vi skal gøre. Vi snakker om, at det nok er vigtigt, at han får nogle hele nætter på eget værelse - men vi har svært ved at overskue den kamp lige nu.

Samtidig kan vi ikke blive kloge på, om vi når han vågner, bør sidde ved ham til han er faldet helt til ro og sover. Eller om vi blot bør gå ind, give sut og ligge ham ned for derefter at gå ud. Eller om vi ikke bør ligge ham ned, men blot gå ind på hans værelse og bekræfte i at vi stadig er her. Eller noget helt tredje?

Som du sikkert kan læse, gør vi os en masse tanker, men føler på ingen måde, at vi bliver klogere eller gør noget fremskridt.

Enhver tanke, ide eller forslag modtages derfor gladeligt.

Med venlig hilsen

Et par trætte forældre.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for dine mange professionelle og anvendelige svar. De har været os til rigtig stor gavn og hjulpet til at stå på egne ben.

Tak for denne brevkasse, som er fantastisk

Hilsen Theas mor og far


Annonce