Annonce

Annonce

Brev:

Problemer med at sove


21. april 2014

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Problemer med at sove

Hej Helen

Jeg har lige pludselig fået store problemer med at få min søn på 9 måneder til at overgive sig til søvnen - specielt når han puttes om aftenen. Har indtil for en måneds tid siden kunne give ham en flaske og så ligge ham i sin seng, hvorefter han selv er faldet i søvn. Nu virker han til at have svært ved at overgive sig til søvnen, han græder, forsøger at rejse sig op og bliver til sidst helt ulykkelig, på trods af at jeg holder en hånd på ham, synger for ham og giver ham sutten. Det kan tage helt op til 2 timer at få ham til at falde i søvn og det tærer efterhånden på morens krafter, da vi også har en pige på 4 år, der skal puttes.

Han er heller ikke længere nem at få til at falde i søvn i sin barnevogn - selvom jeg kører en tur med ham, i mens han sidder op.

Jeg tror vi mangler lidt faste tider ...


Annonce

... for søvn, leg og mad og tænker at det måske kan være årsagen til at vi har problemer med søvnen. Han har aldrig sovet meget. Nu sover han ca 1 1/2 time om formiddagen og igen om eftermiddagen. Selvom han først sover 20-20.30 står han stadig op kl 05.30 ca. Som et resultat af det er han også træt allerede ved 8-8.30 tiden, hvor han bliver puttet (går en tur med barnevognen, da han ikke kan falde i søvn ellers) sover 1 1/2 time er vågen ca 3 timer (mad, leg) og sover igen 1 1/2 time eftermiddag.

Tiden fra sidste lur til han puttes for natten kan derfor nemt blive meget lang og selvom han virker træt allerede ved 18.30 tiden, nægter han at sove. I dag var han vågen fra kl 14 indtil 20.30, hvor han endelig faldt i søvn. Er det normalt, at han sover så lidt?

Håber at du kan komme med nogle gode råd til en frustreret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce