Annonce

Annonce

Brev:

Krise ved aftensmaden


10. marts 2014

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Krise ved aftensmaden

Hej Helen.

Så har jeg igen brug for at spørge dig til råds.

Vores dreng er nu næsten 23 mdr. Han er en dejlig dreng, som er interesseret i mange ting, men også en dreng, som selv vil bestemme.

Vores problem gælder specielt aftensmaden. Han bliver hentet fra dagplejen ca. 16.30. Når vi kommer hjem får han lidt grønt/frugt. Jeg giver ham ikke så meget for at han kan spise aftensmad.

Jeg har prøvet at lave meget varieret mad, også mad som han førhen godt kunne spise, men nu vil han ofte ikke smage på det, men skubber tallerkenen væk.
I stedet vil han ned fra ...


Annonce

... sin stol og have mig med ind og lege. Er det okay at han ikke spiser noget til aftensmad, skal han tilbydes noget senere eller? Skal han have lov til hurtigt at komme ned fra stolen og i stedet lege?

Indimellem har han det med at smide ske eller tallerken på gulvet. Jeg forklarer ham på en bestemt måde, at det må han ikke, men han griner i stedet. Han siger kun få ord. Er det et udtryk for at han ikke har så stort et ordforråd endnu?

Et sidste spørgsmål: hvornår skal man tage man bøjlen af triptrapstolen?

Ser frem til at høre fra dig.

Kærlig hilsen
Andreas' mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce